Про маневрову танкетку Wiesel йшлося у військовому блозі на КИЇВ24.

В німецькій армії Wiesel прийняли на озброєння у 80-их роках. І вони досі на балансі Бундесверу. Ця танкетка важить всього три тони. Екіпаж 2, максимум 3 людини. Якщо подивитись він справді мініатюрний. Довжина всього 3,5 метри. Але вантажність на 750 кілограмів озброєння. І це враховуючи, що Wiesel броньований.

Про переваги броньовика розповів військовий експерт Микола Соломаха.

«Мобільність, маневровість і захищеність. Втиснути у три тони броньовий захист від 7.62 на дистанції більше 30 метрів це дорого коштує. Будь-який Wiesel – це набагато краще ніж легковий автомобіль неброньований. Позашляховик – його забронювати практично неможливо. Якщо ми знайдемо де їх взяти і як тільки з’явиться така можливість, відмовлятися від таких речей ні в якому разі не можна», – вважає він.

Що таке Wiesel, і чому він нам потрібен. Серійно ці танкетки виробляли до 1992 року. І по факту — це бойова машина десанту, яку скидає авіація на парашутах. Але це колись їхнє першочергове призначення. Зараз Wiesel існують здебільшого у двох модифікаціях — зі встановленою 20 міліметровою гарматою, або протитанковим ракетним комплексом TOW із дальністю стрільби на 3700 метрів. Тому німці не списували свої Wiesel і регулярно проводили на них навчання.

До речі, у 2019 році німці замовили модернізацію для Wiesel. ПТРК TOW замінили на інший протитанковий ракетний комплекс MELLS. Із дальністю стрільби вже на 5.5 кілометрів. І ця модернізація закінчилась буквально минулого року. Апгрейд стосувався озброєння, тому що до гусеничного шасі фактично претензій не було.

«В них надзвичайно чудова прохідність. І хоч написано по тактико-технічних характеристиках, що максимальна швидкість 70 км/год, але я спілкувався з тими, хто експлуатував Wiesel, і вони бігають зі швидкістю до 90 км/год. Стоїть автоматична трансмісія – три передачі вперед, дві назад. Це в основному шасі для легких систем озброєння. І ті, хто їздив на багатоцільових легкоброньованих тягачах МТЛБ, чи на тих самих бойових машинах піхоти, вони освоять цей Wiesel буквально за 2-3 дні», –  пояснює Соломаха.

Навесні цього року Німеччина вирішила почати заміну Wiesel, яких в їхній армії було 175 одиниць. Натомість Бундесвер замовив в Австралії габаритніші броньовані машини Boxer вже на колісному шасі. Тобто фактично у німців вже є, чи скоро буде 175 списаних танкеток.

«Нам сотні потрібні. Сотні. Для того, щоб закрити потреби, для установки різних систем озброєння, для того, щоб заповнити штатні структури тих бригад, які ми утворили і які ще будемо далі утворювати», – наголошує експерт.

Під час серійного виробництва всього було вироблено 350 Wiesel. І ще чимало цих танкеток є по світу. Вони трапляються навіть на звичайних маркетплейсах, де продаються вже як демілітаризовані версії. І до речі на фоні такої і сфотографувався наш військовослужбовець, ймовірно саме цей Wiesel вже ремонтується для однієї із наших бригад.

КИЇВ24

У нас є бронетанкові ремонтні заводи, у нас є конструкторсько-технологічний центр, який усі проблеми вирішує. І розробка документації, якщо є необхідність відновити броньовий захист, і установка тих чи інших типів озброєння. Це все робиться досить швидко, тим паче в умовах війни.

Андрій Стельмах