Якими надводними дронами воює Україна, йшлося у військовому блозі на КИЇВ24.

Українські дрони, які ледь видно посеред хвиль диктують умови всьому російському чорноморському флоту зі своїми ВДК та фрегатами. Нещодавно знову приплило в черговий російський корабель.

Не давали спати наші москіти росіянам ще з жовтня 2022-го року. Тоді наші дрони вперше приплили до фрегата Адмірал Макаров і завдали суттєвих пошкоджень. Безперечно це був успіх. Але на початку проблема полягала лише в тому, що перші дрони несли не достатню кількість вибухівки. В середньому 100-150 кілограмів.
Як пояснює капітан першого рангу ВМС України Андрій Риженко, такої кількості вибухівки з таким способом ураження недостатньо, щоб завдати серйозної шкоди.

«Дійсно так буде якась пробоїна, якась деформація корпуса. Але зробити так, щоб корабель дійсно отримав серйозні пошкодження, потрібен оцей «Мамай», – каже він.

«Мамай» на сьогодні найшвидший морський дрон і розганяється до 110 кілометрів на годину. Сам човен завдовжки 6 метрів і несе вже 450 кілограмів вибухівки. З ними спільно працює Служба безпеки України та ВМС. І хоча голова СБУ Василь Малюк представив його лише в останні дні грудня 23-го року. «Мамай» вже наробив шуму ще влітку. Саме цей дрон уразив російський танкер SIG у Керченській протоці. А завдяки хорошій швидкості та дальності доплив і до Новоросійська, де вгатив по десантному кораблю Оленегірський гірняк.

«Виникла дуже велика пробоїна, корабель прийняв дуже багато води, у нього був дуже серйозний нахил на лівий бік. І його доставили до новоросійського заводу судноремонтного, потім заштопали й зараз у нього дуже тривалий ремонт в Севастополі. Це такий важкий протикорабельний дрон, який призначений для знищення кораблів великого і середнього класу супротивника», – розповів Риженко.

КИЇВ24

Також кошмарять ворожі кораблі в Чорному морі і безекіпажні катери SeaBabу. В перекладі «морська крихітка», яка, щоправда, несе на собі 850 кілограмів вибухівки. Звичайно від цього значно менша швидкість 41-кілометр в годину. Але це не завадило непомітно уразити ряд кораблів, до прикладу ракетоносії Павел Державін та Самум. І до речі, саме Sea Baby вже вперше завдала серйозних пошкоджень носію “Калібрів” фрегату “Адмірал Макаров”. Також «Морський малюк» зумів підібратися і підірвати опори Керченського мосту.

«Оці дрони вони ж використовують на 80 відсотків цивільні технології. Це якийсь цивільний катер. Обладнання, двигуни, система управління. Зв’язок, сенсори. Усе це максимум подвійного призначення. А торпеди? Торпеда, яка рухається на 20 км, буде коштувати в декілька разів дорожче за дрон, який іде на 700 км», – пояснює експерт.

КИЇВ24

В України є ще один безпілотний човен, з яким вже працює наше головне управління розвідки спільно з військово-морськими силами. Магура V5. Власне останнє слово було за ними. 1 лютого 6 катерів Магура V5 знайшли російський ракетний катер «Івановєц» поблизу озера Донузлав. Бойова частина нашого дрона 320 кілограмів, а швидкість під 80 кілометрів на годину.

КИЇВ24

«Дуже показова була атака по цьому ракетному катеру “Івановєц”. Це катер проєкту 1241 це ще радянський проєкт. Але для Росії він дуже важливий, оскільки з озера Донузлав фактично здійснює перекриття судноплавства в північно-західній частині Чорного моря. У нього дві пускові установки по бортах для ракет «Москіт», які можуть летіти на дистанції до 300 км» – розповів Риженко.

На «Івановєц», який намагався відстрілюватись, по факту накинулась зграя. 6 дронів Магура V5 його буквально розривали. Перший катер влетів у кормову частину. Одразу помітно вибух вже на відео із другого нашого човна. Далі на відео помітно, що черговий наш безекіпажний катер заходить в російський “Івановєц” у лівий борт, і саме в місце, де вже є пробоїна. Після цього ще масштабніша детонація. А далі на відео корма російського ракетоносія вже пішла на дно.

Андрій Стельмах