Більш детально про Bayraktar Akinci йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.

Україна може отримати ще один важкий ударний безпілотник. Його бойове навантаження перевищує одну тонну, тому з нього можна запустити навіть крилаті ракети. А всередині БПЛА має двигуни українського виробництва. Днями його розробники повідомили, що надання нам таких безпілотників перебуває у процесі розгляду.

Bayraktar Akinci – новий турецький безпілотник. Його виробляє компанія Baykar Makina. Демонстрація прототипу відбулась ще у 2018 році. Нині він один з найсучасніших БПЛА у світі.

Авіаційний експерт Богдан Долінце розповів чим цей БПЛА відрізняється від уже добре відомого Bayraktar TB2.

«На відміну від вже давно відомого Bayraktar  ТВ2, це вже важкий ударний безпілотник. Bayraktar  ТВ2 то був легкий дарний безпвілотник. Akinci має досить суттєві відмінності. Головна відмінність це злітна маса, тобто фактично даний безпілотник важить в декілька разів більше», – розповів він.

Безпілотний комплекс важить 5 з половиною тонн. Розмах крил БПЛА складає 20 метрів. Його довжина 12 метрів, висота понад 4. Максимальна висота польоту для Bayraktar Akinci близько 12 тисяч метрів. Це можливо завдяки двигуну на 750 кінських сил українського виробництва від «Івченко-Прогрес». А запас ходу БПЛА 7500 кілометрів і він може працювати у повітрі понад добу.

Двигун «Івченко-Прогрес» повністю виготовлений з українських комплектуючих та агрегатів. Всі складові частини двигуна локалізовані в Україні. Це накладає менше дозволів для того, щоб цей двигун експортувати до Туреччини.

Політ на висоті у 12 кілометрів робить його недосяжним для таких російських зенітно-ракетних комплексів як «Стріла-10», «Оса» – вони збивають цілі лише до 5 тисяч метрів. Не зможуть на такій висоті підбити навіть «ТОРи» – їх межа 10 кілометрів. Теоретично знищити може «Панрцир-С1», але в реальних боях таких результатів не демонстрував. Навіть навпаки, Bayraktar у версії ТВ2 збив у Сирії та Лівії 23 одиниці російських Панцирів. Їх знищували турецькими БПЛА і в Україні.

«Максимальна дальність виявлення цілей Панцир С1 обмежується 20 кілометрами. Разом з тим, якщо ми навіть говоримо про старішу модель, тобто Bayraktar  ТВ2, вона має на озброєнні відповідні плануючі бомби високоточні MAM-T, які здатні здійснювати знищення цілей до 30 кілометрів. Це дозволяє знищувати такі комплекси ППО навіть не входячи в зону дії відповідного комплексу», –  пояснив експерт.

Максимальне бойове навантаження Bayraktar Akinci 1500 кілограмів. Тому турецький БПЛА здатен переносити і запускати крилаті ракети. До Bayraktar Akinci кріпиться турецька крилата ракета SOM. Її загальна маса – 590 кілограмів, з якої 230 бойова частина. Здійснює атаку як на стаціонарні так і нерухомі цілі на відстані 200 кілометрів.

«Ці ракети деякі вже відверто прозвали вбивцями ППО. Тому що вони дозволяють при взаємодії з іншими засобами, тобто це системи придушення та радіоелектронної боротьби, це системи наприклад наземного спостереження. Тобто використовувати такі дальні ракети для більш серйозних цілей, які можуть становити вже загрозу для безпілотників. Це як правило системи ППО Бук, С-300», – каже Долінце.

Серед озброєння – турецька ракета 70 міліметрова ракета Cirit від компанії Roketsan. Її вага – 15 кілограмів, а дальність для ураження наземних об’єктів – 8 кілометрів. Ракета наводиться за відбитим лазерним променем. За принципом своєї роботи схожа на APKWS з подібним калібром та принципом наведення. Оптико-локаційна станція безпілотника підсвічує малошвидкісні повітряні цілі. Тому вполювати за Shahed-136 зможе без проблем.

«Вони як правило використовують натівський стандарт. Стандартні засоби для підвіски зброї. Це використання відповідних станагів, які передбачають відповідно яким чином має бути це кріплення. В ідеалі, як правило це озброєння має підходити не тільки для турецьких безпілотників, а й інших які виробляються країнами НАТО», – уточнив експерт.

У Туреччині на Bayraktar Akinci чіпляли нову ракету 2022 року розробки від компанії Roketsan – cakir. Її радіус дії – 150 кілометрів. Вона призначена для ураження наземних та надводних цілей. Літає близько до водної поверхні і обладнана технологією стеження за рельєфом. Її крейсерна швидкість 0,85 Маха, тобто понад 1000 кілометрів на годину. Ще серед озброєння є керовані бомби на 500 кілограмів MARK 83 Jdam, яка складається з 202 кілограмів вибухівки.

«Це так звані крилаті бомби, на відміну від ТВ2, який не здатний піднімати таке важке озброєння, він може не просто знищувати якісь окремі автомобілі, а може завдавати удари по скупченню техніки ворога, завдавати авіаційні удари по колонах ворога, знищуючи десятки одиниць бойової техніки і фактично одною або двома авіабомбами», – розповів Долінце.

Бортове обладнання окрім електронно-оптичної станції має радар, який виявляє наземні цілі незалежно від погодних умов. При хмарній погоді він бачить наземні цілі за сотні кілометрів. Також у базовій версії Akinci має супутниковий канал управління, що дає змогу не залежати від наземної станції і літати значно далі, ніж 300 кілометрів.
Директор компанії виробника Baykar Makina Хайлюк Байрактар  у кулуарах Міжнародного форуму оборонних стратегій у Києві зізнався, він розглядає варіант передачі Bayraktar Akinci в Україну. Зараз виготовлено вже понад 15 таких важких ударних БПЛА і їх виробництво тільки нарощується.

Андрій Стельмах