Там волонтери звели перший будиночок для родини, яка втратила своє житло. Назвали його «Єврокурінь». Про це йшлось в сюжеті телеканалу «Київ».

Квіти та городи, мабуть, єдине, що залишилось звичним від довоєнного Мощуна. Петро Заїка жив великою дружньою родиною. Дім починав будувати ще його батько, Петро продовжив добудовувати, а останні ремонти саме завершував у переддень російського вторгнення.

«Тут тільки зробили кімнату. Ремонт зробили повністю. Залишилось тільки двері поставити. Двері – 5 тисяч. Проплатили 4 тисячі, залишилось  заплатити тисячу і забрати двері. Магазина не стало, згорів. Та й дверей немає», – з жахом пригадує Петро Заїка.

Його подвір’я знаходилось посеред лінії фронту. Коли повернулись сюди після деокупації, він зрозумів – доведеться починати усе з нуля. Оселились у сараї, де до бойових дій тримали тварин.

Саме родина Петра стала першою, яка дочекалася на нове житло у Мощуні. Посеред їх двору волонтери місяць будували «Єврокурінь». Це модульний будинок на одну родину. Влітку тут неспекотно, а взимку можна опалювати конвектором.

У будинку, розміром 5 з половиною на 6 квадратних метрів, є всі комунікації, нова техніка, двоспальне ліжко. Це звісно не 240 квадратів, які мала родина, але краще ніж жити у сараї: «У нас бойлер, душ, пральна машинка», – радіє дружина Петра.

Такий «Єврокурінь» має витримати будь-яку пожежу. Зроблений з пінопласту до якого додали полімер, який і не дає займатися полум’ю. Волонтери випробовували його не тільки вогнем, а й грубою силою. Конструкцію розробили за 3 дні. А от кошти збирали довго.

«У соцмережах збирали, зверталися до всіх. Багато виробників дали нам матеріали за оптовими цінами та з розстрочкою. Тому вже будемо розраховуватись коли зберемо кошти. Хтось привіз безкоштовно подарував двері. Хтось подарував вікно. От так от – з миру по нитці, – розповідає засновник БФ «Нове відродження України» Ярослав Бондаренко.

Волонтери оцінювали будівництво у 7 тисяч 200 євро. Але вийшло на 3 тисячі дорожче. Це перший модульний будинок у Мощуні.

«Планують 100 таких будиночків на території, де люди живуть, біля їх домів. Це дуже зручно для людей, бо в них є город, господарство і так далі», – каже заступник начальника військової адміністрації Гостомельської територіальної громади Леонід Вінсевич.

Їх будуватимуть, коли волонтери назбирають достатньо коштів. Селу допомагають вже чимало міжнародних партнерів, але для відбудови потрібні суми у десятки мільйонів євро. «Пошкоджено 4 736 будинків. З них 1200 – не підлягає відновленню. Мощун – це одне із селищ, в якому дуже сильно постраждали будинки, люди», – розповідає Леонід Вінсевич.

За місяць можна будувати одночасно до десяти таких будинків. Тож якщо волонтери та міжнародні організації і надалі допомагатимуть, до зими встигнуть забезпечити модульними будинками тих, хто найбільше цього потребує.

Антон Рудак

Фото: скрін