Про це йшлося у сюжеті КИЇВ24
Реконструкція Подільського центру розпочалась ще до повномасштабної війни. Адже в старенькій двоповерховій будівлі можна було прийняти лише 33 дитини, а потреба набагато більша і постійно зростає. Лише в минулому році у Києві 2005 дітям встановлено інвалідність. Це на 22% більше, ніж у 2022-му.
«На жаль, 50% цих дітей це діти з інвалідністю внаслідок психоневрологічних порушень тобто ми розуміємо, що війна вона додала роботи до соціально реабілітаційної сфери і такі об’єкти вони є не просто вкрай важливими вони мають 100% бути в кожному районі», – каже заступниця голови КМДА Марина Хонда.
Двоє діток Мар’яни Зеленяк мають розлади аутистичного спектра, без реабілітації стан дітей погіршується. Нині, постійно їздять до іншого міського центру, аби не втрачати прогрес розвитку.
«Я дуже сильно, чесно здивована, що під час війни… вибачте (починає плакати) що зараз така біда у нас, що стільки людей помирає і не забувають про моїх дітей. Я не планувала плакати, я дуже задоволена, що такі центри відкриваються, що про нас не забувають», – каже вона.
На реконструкцію витратили 200 мільйонів гривень. Збільшили площу закладу в 6 разів, що дало можливість приймати одночасно 180 дітей та дорослих з інвалідністю.
«Хотів би зазначити, що ця будівля збільшилася майже в 3 рази, ми надбудували 2 поверхи. Збільшили укриття. Все відповідає найсучаснішим стандартам. Облаштували центр найсучаснішим обладнанням, я хотів би подякувати нашим польським партнерам, це обладнаня ми отримали від наших польських партнерів з міста Варашава», – прокоментував реконструкцію міський голова Віталій Кличко.
Оснащення центру сучасне і відповідає всім стандартам. При реконструкції основний акцент був на максимальну доступність та безбар’єрність для всіх, зокрема й людей на кріслах колісних, із порушеннями зору та слуху.
Центр обладнано генераторами на випадки вимкнення централізованого енергопостачання. Не припинятимуть надавати реабілітаційні послуги навіть під час ракетних обстрілів. Адже укриття побудовано так, наче це повноцінний центр реабілітації, тільки під землею.
В ньому є багато кімнат, в тому числі кімнати для реабілітації. Тут є і сухий басейн, і кухні, і місця для відпочинку, місця для ігрових зон, є ліжечка для повноцінного відпочинку дітей за потреби.
В кімнаті соціально-трудової адаптації 16-річний Віктор вчиться ладнати з побутовими справами, але найбільше бажання хлопця — це зруйнувати стереотипи про людей з інвалідністю.
«Закінчив 10 клас, цікавлюсь політологією, філософією, історією. Що можу сказати, відношення від звичайних дітей як до звичайної людини, тому що у нас вже більш толерантне суспільство ніж на початку 20-х або 2000-х років , але все одно мені здається, що люди яким під 30-40 вони ще не дуже толерантні», – поділився він враженнями.
Мама Віктора може багато розповісти про важливість реабілітації, адже коли хлопчик був маленьким в Києві не було таких центрів і доводилося їздити в Одесу.
«Ми проходили там реабілітацію. У нього проблеми були, він не сидів, не ходив, але в три роки ми пішли, зараз ходить, але погано ходить. Слава Богу, з моторикою рук у нас більш менш все нормально, голова працює теж більш-менш нормально, тільки проблема у нас з ногами в основному, але стараємося, ходимо на реабілітацію», – каже вона.
Тепер відновлення і для Віктора і для інших киян буде ще доступнішим. Гарна новина, що центр після реабілітації має назву «Центр комплексної реабілітації та надання соціальних послуг для дітей та осіб з інвалідністю». А значить тепер тут прийматимуть і дорослих.
«Специфіка центру в тому, що тут будуть надаватися послуги соціально-трудової реабілітації для людей з інвалідністю 18+. Те, чого не вистачало взагалі в Києві і в цьому районі так само, і це є однією із наших основних перемог», – наголосила заступниця голови КМДА Марина Хонда.
В центрі працюватимуть мультидисциплінарні команди і план реабілітації кожного відвідувача розроблятимуть індивідуально.
І хоча сьогодні в центрі повно дітей і батьків, його офіційно ще не відкрили – це прийняття після реконструкції. Нині формуються групи, складаються списки, отримують сертифікати, якісь технічні моменти і вже незабаром буде офіційне відкриття і почнуться повноцінні заняття.
Наталія Бєлогурова