Про це йшлось в ефірі КИЇВ24.

Нещодавно заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заявив про те, що у нас працюють над новою модифікацією ракети “Нептун”. І усі одразу припустили, що мова йде про ракету Р-360, але яка вже вражатиме не кораблі, а наземні цілі. І можливо вже й вражала. А її дальність може сягати аж 400 кілометрів.

Якщо попередня версія має дальність ураження 300 кілометрів, то модифікована версія – уже 400 кілометрів. Також змінено якісне корисне навантаження. Наразі це 350 кілограмів, для порівняння у протикорабельної версії ракети корисне навантаження було 150 кілограмів.

Цими ракетами потопили крейсер «Москва», а наприкінці вересня пішла інформація, що модифікованою ракетою знищили вже наземну ціль – аеродром «Саки» в Криму, де було щонайменше 12 літаків.

Комплекс «Нептун» це новітня українська розробка. Її виготовленням займається конструкторське бюро «Луч» починаючи з 2010 року. Проткорабельна ракета Р-360 повинна знищувати кораблів водотонажністю до 5 тисяч тон. До речі, водотонажність крейсера “Москва” була майже 11,5 тисяч тон. Протикорабельна ракета – це складна зброя і вона є дуже ефективною. Її ефективна площа розсіювання є дуже маленькою і навіть сучасні засоби розвідки, які є на озброєнні противника, матимуть серйозні труднощі для того, щоб цю ракету помітити.

Тепер “Нептун” кошмаритиме і вже кошмарив росіян не лише в морі, а й на суші. І це не лише аеродром Саки, а й найсучасніший зенітно-ракетний комплекс С-400, який теж знищили у вересні цією ракетою, яку він не зміг перехопити. Довжина ракети з прискорювачем – понад 5 метрів. Стартова маса – 870 кілограм, з якої 150 кг – бойова частина, а в новій сухопутній версії – вже 350 кілограмів. Вона складається з осколково-фугасних елементів проникаючого типу, а детонація відбувається через неконтактні підривачі. Швидкість польоту ракети досягає 900 кілометрів на годину.

Це програма над якою працювали протягом останніх пів року. Основною перепоною була проблема виготовлення певних чипів, і наразі цю проблему змогли вирішити. Те, що ми спостерігаємо – це яскраве підтвердження. Система наведення в модифікованій версії поєднує GPS-навігацію і інфрачервону головку самонаведення“, – роз’яснює Дмитро Снєгирьов, військовий експерт.

Андрій Стельмах