Про його переваги і застосування йшлося у військовому блозі на КИЇВ24.
Україна подала запит на новий список військової допомоги, в якому чимало цікавого нового озброєння. Мова вкотре зайшла за ударні безпілотники. Про це на свої джерела посилається агенція Reuters.
SkyGuardian – це багатоцільовий середньовисотний безпілотник, великої тривалості польоту, який виробляє американська компанія General Atomics. Перший політ нової версії відбувся 2020-го. Армія США вперше замовила MQ-9B Guardian взагалі у березні цього року. Тобто його ще до ладу ніхто не тестував. А це модернізована версія MQ-9A Reaper.
Чим відрізняється нова модель від попередньої розповів авіаційний експерт Богдан Долінце.
«Яка ключова різниця? По-перше, було збільшено вдвічі вагу корисного навантаження. Тобто даний безпілотник здатний перевозити близько двох тонн саме озброєння. Друга важлива складова – було покращено ті датчики системи, які встановлено на борту. Крім того, цей безпілотник – перший, який пройшов сертифікацію щодо безпечної експлуатації», – зазначив він.
Справді, MQ-9 Reaper міг підіймати 1700 кілограмів озброєння, а MQ-9B Guardian вже 2155. Майже на пів тонни більше. У бойових діях його ще не застосовували. Якщо Білий дім погодиться передати Києву такі безпілотники, то вони зможуть пройти перші випробування у бойових умовах. По факту їх зможуть протестувати. До прикладу попередню версію Reaper, який вів розвідку 14 березня цього року поблизу Криму два російські винищувачі Су-27 залили пальним, після чого безпілотник впав у Чорне море.

«Якщо говорити про особливості даного безпілотника, то за рахунок появи цих систем запобігання зіткнення з земною поверхнею чи з морем, він може бути цікавий для використання на території Криму», – вважає експерт.
Якщо говорити про SkyGuardian як ударний. Саме версія безпілотника MQ-9B вперше зможе нести крилаті ракети. Говорили про норвезько-американські JSM. Даний безпілотник зможе використовувати певний перелік крилатих ракет зменшеної потужності з вагою до 420 кг і з дальністю в 500 кілометрів. Щоправда, аби зберегти хорошу дальність польоту, експерти припускають, що він швидше підійматиме дві таких крилатих ракети, а не чотири.
«Ця платформа фактично стає проміжною між класичними розвідувальними безпілотниками та звичайною бойовою авіацією, яка зможе виконувати завдання складнішого і вищого класу. Не тільки умовне спостереження, а й завдання ударів по наземних і інших цілях. В тому числі завдання ударів на великій відстані, не бачачи саму ціль, а безпосередньо ввівши координати для удару, запускає ракету, продовжує виконувати свою місію, а ракета самостійно знаходить ціль і її знищує», – пояснює Долінце.
MQ-9B SkyGuardian будується у модульній системі і у його виробництві застосовують єдиний натовський стандарт обміну інформацією. Тому цей безпілотник вже хоче закупити Велика Британія, Бельгія та Канада та інші. Зокрема країни, які також мають вихід до океану чи моря цікавляться модифікацією від SkyGuardian версією «SeaGuardian».

«Вона адаптована для використання в умовах морського клімату. Замовниками саме цієї модифікації є Австралія, Британія. Інші країни НАТО, які мають вихід до моря, розглядають можливість саме цієї морської модифікації. Є велика кількість комерційних замовників та контракти на їх постачання. Тому якщо говорити про отримання MQ-9B, то скоріше за все Україна отримає старішу версію 2001-го року MQ-9 Reaper», – припускає експерт.
Україна звичайно подала запит, на новішу версію, яка насамперед несе далекобійні крилаті ракети. Але перевага MQ9-Reaper перш за все в тому, що їх випущено набагато більшу кількість. Щонайменше 300 одиниць. І друге – безпілотник старішої версії може скидати бомби та ракети, які ми вже отримували.

Україна ще з самого початку повномасштабного вторгнення дала зрозуміти західним партнерам, що нам потрібна авіація. І майже відразу зійшлися на винищувачах Ф16. Запит на безпілотні літаки теж був, зокрема і MQ-9 Reaper, а тепер на новішу версію SkyGuardian. І, наприклад, ще на початку війни той самий турецький Bayraktar показав свою ефективність по окремих ворожих цілях. А компанія-виробник американських безпілотників ще минулого року заявляла, що не проти передачі цих БПЛА.
Андрій Стельмах