Історії людей та їхню проблему вивчали журналісти КИЇВ24.
Військовослужбовець Володимир Лазутін захищає країну, воював на передовій. За кілька років до великої війни, інвестував у квартиру на етапі будівництва багатоповерхівки. Сплатив 97% вартості. Зі слів чоловіка, за рік у об’єкта змінився власник.
«У 2018 році з’явився кооператив, який мені повідомив, що вони створили кооператив з метою добудови будинку, який вже перестала будувати компанія “КАПІТЕЛЬ БУД”», – каже він.
Після цього історії Володимира та інших інвесторів розвивалась приблизно за одним і тим же сценарієм.
«Цей кооператив я не знаю яким чином прихопив цей будинок і всіх змусив переоформити, відмовитись від “КАПІТЕЛЬ БУД” и укласти договір з ОК «Наш дім»», – пояснює інший інвестор Руслан Халілов.
«Змусили не тільки нас, а всіх людей написати заяву в цей кооператив, от ми написали і стали пайовиками», – підтверджує інша власниця квартири у проблемному будинку.
«Потім глава кооперативу ОК «Наш дім» Володимир Багін сказав, що можна робити ремонт, я його зробив», – веде далі Халілов.
Але мешканців будинку здивували платіжки за комунальні послуги.
«Почалася війна і почали приходити платіжки по 3 тис. грн без опалення за 27 м.кв», – скаржаться мешканці.
«Офіційно мене повідомили що у мене заборгованість і на основі рішення зборів членів кооперативу, якщо у мене заборгованість більш 2 місяці, вони мають право розірвати зі мною договір. І вони розірвали договір», – пояснив ситуацію військовий Володимир Лазутін.
«Тут існує схема – перестають давати квитанції, набігає сума, і в односторонньому порядку виключають людей, отак у нас це вийшло», – каже інша власниця квартири.
Після виключення із кооперативу люди втрачають і квартири, і майно у них.
«Я поїхав знову у відрядження, у лютому, раптом бачу, моя квартира на продажі. Без речей, без нічого. Тобто Багін і його підлеглі, пограбували мене, частину майна залишили і виставили на продаж. Я вважаю, що це злочинне угруповання», – скаржиться Халілов.
Так само сталося із власниками інших квартир у будинку.
«Я дізнався, що на моїй кватирі змінена нумерація, і вже зроблене по підробним документам право власності. Оскільки будинок не є введеним в експлуатацію право власності на ньому не можна зробити», – каже Лазутін.
Новобудова на Магістральній 33 – це довгобуд, попереджають деякі рієлторські сайти. На сайті Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА ЖК “Кузьмінський” 76-й в переліку об’єктів житлового будівництва не прийнятих в експлуатацію. Серед причин, зокрема, відсутність належним чином оформленої дозвільної документації. Інвестори мають свої припущення, яким чином були продані їхні квартири у такому будинку. Вони вважають, що чорні нотаріуси переоформили незаконно квартири.
«Кооператив видає дозволи на реєстрацію права власності, технічні документи, наче цей будинок вже введено в експлуатацію. І нотаріус як реєстратор просто не звертає на це увагу. Умисно, чи ні – тут вже казати не можемо, бо згідно з законом повинен перевіряти всі документи», – пояснює юрист.
Журналісти намагались отримати коментар у представників кооперативу. Його офіс у цьому ж будинку.
Також журналісти телеканалу телефоном намагались поспілкуватись із колишнім директором кооперативу, до якого в інвесторів також чимало питань, але телефон не відповідає.
За заявами інвесторів відкрита низка кримінальних проваджень тому числі, за підроблення документів та шахрайство.
Паралельно інвестори у судовому порядку поновлюють майнові права на квартири у будинку. Вже є кілька рішень на їхню користь. Проте користуватись нерухомістю не можуть. Бо не можуть трансформувати свої майнові права на нерухомість у власність.
«Вийшла патова ситуація. Дозвіл на будівництво було анульовано ще у 2017. Не можна зареєструвати право власності у будинку, якого наразі не існує. Перш за все в це Міністерство юстиції повинно втрутитись», – наголошує адвокат інвестора В’ячеслав Павленко.
Умовно добра новина для інвесторів в тому, що на відміну від інших майданчиків, цей будинок і квартири в ньому фізично існують, каже адвокат Віталій Собкович.
Для успішної боротьби за повернення квартири у проблемному будинку, людям радить озброїтись терпінням на не один рік та потужним правовим супроводом.
Попри застереження правників, Володимир Лазутін налаштований рішуче боротись за повернення своєї нерухомості.
«Оскільки я військовослужбовець, захищав країну, вони мріяли, що я загину. Я живий і буду захищати своє житло», – каже він.
Оксана Опришко