Хто вважається ключовими претендентами та що ці вибори означають для України, йшлося у сюжеті КИЇВ24.
Перше жовтня, столиця Польщі — Варшава. Тамтешня опозиція скликає «Марш мільйонів сердець», на чолі якого лідер партії «Громадянська платформа» Дональд Туск. Все це для того, аби мобілізувати виборців і поборотись за електорат, який ще не визначився, за кого голосувати на майбутніх парламентських виборах.
Туск, який до всього колишній президент Європейської ради, заявив, що керівна партія «Право і справедливість», яку в Польщі скорочено називають ПіС, прагне вивести Польщу з ЄС. Проте її лідер Ярослав Качинський це заперечує, і назвав вибори вирішальними для прав меншин і прав жінок.
Згідно з опитуванням, проведеним компанією IBRiS для порталу Onet, 35% респондентів проголосували б за партію «Право і справедливість». «Громадянська платформа» могла б розраховувати на підтримку 27%. У трійці лідерів коаліція – «Третій Шлях» з 10%. За ними йдуть партії «Конфедерація» та «Нова Лівиця». Досі не визначилися, за кого голосувати, 5,6% поляків.
На початку повномасштабного російського вторгнення рішучість партії «Право і Справедливість». створила приклад для решти Європи, яка слідом за поляками активно включилась у допомогу українським біженцям. Наразі ПіС прагне утриматися при владі й далі, тому докладає значних зусиль для того, аби змобілізувати свою аудиторію, зокрема і граючи на питаннях зерна, щоб поповнити її ряди фермерами.
Підтримкою аграріїв планує заручитись і «Громадянська платформа». Опозиція обіцяє поновити повноцінну співпрацю із ЄС, яка дещо охолола за теперішньої влади. А для українців тут важливим є те, що Туск дуже впевнено висловився про підтримку України, зокрема щодо беззаперечного продовження безпекової допомоги.
У національних інтересах Польщі — перемога України. Це вплине і на економіку, і на питання з біженцями. Польська держава не повинна зрушуватися в цьому питанні, військова підтримка України не повинна піддаватися сумніву.
Третій лідер парламентських перегонів – «Третій шлях» – не висловлюється різко із жодного критичного питання. Вони ніби залишаються посередині, не приймаючи сторону одних чи інших. Таким способом «Третій шлях» намагається утримати увагу різних категорій виборців і також активно воює за голоси польського фермера, оскільки у її складі є і Польська селянська партія, яка ще у 2000-х роках була єдиним представником інтересів села.
Всі ці партії спекулюють на темі українського зерна та біженців. Найгіршим варіантом для України буде, якщо ПіС переможе, але не отримає в Сеймі абсолютної більшості. Тоді партія домовлятиметься із Конфедерацією і компромісом може стати зменшення підтримки України. Адже Конфедерація має відверто антиукраїнську позицію, а її депутати уже виставляли Україні рахунок за допомогу.
Але на превеликий жаль для нас, колотнеча щодо україно-польських відносин не завершиться 15 жовтня. Навесні 2024 року у сусідів знову відбудуться вибори, але вже місцеві, де українське зерно та біженці знову будуть заручниками у боротьбі за владу. Оскільки саме органи місцевого самоврядування доклалися до підтримки біженців.