Як це відбувається і на що вони здатні, йшлося у військовому блозі на КИЇВ24.
Центр спеціальних операцій Служби безпеки україни отримав сучасні вітчизняні безпілотники,як можуть бути як розвідувальними, корегуючи вогонь наших артилеристів, так і ударними. Лише вперше дні своєї роботи ці БПЛА ефективно виявляли і допомагали знищити ворожі РСЗВ, САУ і навіть зенітно-ракетні комплекси.
Дрон PD-2 розробила українська компанія Укрспецсистемс. Назва PD розшифровується і перекладається як народний дрон. У 2014-му розробили дрон PD-1, а сучасну версію випустили у 2020 і одразу розпочали постачати їх у Збройні Сили України.
«Фактично він уже увібрав той досвід 6 років експлуатації існуючого дрону. Для того, щоб підвищити її надійність в новій моделі використана оновлена система зв’язку, було покрашено систему керування і, звісно, цей дрон став використовувати власну головку, яка дозволяє здійснювати фактично моніторинг, спостереження», – розповів авіаційний експерт Богдан Долінце.
PD-2 виконує як розвідувальні так і ударні місії. Безпілотник здійснює розвідку з висоти 3-5 кілометрів. Це дозволяє якісна система спостереження, в яку входить тепловізор із 5-кратним зумом. А сама камера передає зображення в 30-кратному збільшенні. Це дозволяє уважно роздивитись і виявити тип ворожої техніки.
Комплекс PD-2 готовий шукати цілі для HIMARS. Сучасна війна це війна артилерії. І можливість коригувати в режимі онлайн артилерію. Цей комплекс захищений від дії РЕБ дозволяє безперешкодно проводити розвідку як на передньому краї, так і в глибокому тилу.
А удари PD-2 наносить за допомогою бойового корисного навантаження до 3 кілограмів. Загальна вантажопідйомність безпілотника – 19 кілограмів. В PD-2 3 точки підвіски для боєприпасів. Безпілотник оснащений і точкою для доставлення вантажу. Радіус застосування PD-2 починається від 200 кілометрів і може сягати аж до 1000. Все залежить від навантаження.
«Тут мова може йти про досить серйозні боєприпаси, тобто це можуть бути і кумулятивні боєприпаси, які можуть в тому числі знищувати танки шляхом проплавляння броні і відсіку двигуна. І якщо ми говоримо там про умовне 11 кілограм це для дрона в комплектації з вертикальним злетом і посадкою. То це дрон який здатний зависнути в заданій точці координат, в тому числі з управлінням оператора, навестись на ціль і методом вільного скиду скидати необхідні боєприпаси», – розповів Долінце.
Дрон зазвичай стартує зі злітної смуги, втім його можна обладнати спеціальними модулями з додатковими електричними двигунами. Що дозволятиме PD-2 здійснювати і вертикальний зліт.
Час польоту PD-2 10 годин. Двигун безпілотника на бензині або ж електричному генераторі. Під час польоту двигун підзаряджає акумулятори, які живлять бортове обладнання. PD-2 в роботі поводить себе тихо. На двигуні застосовують спеціальний глушник.
«Головний мінус таких глушників, що вони знижують КПД двигуна. Друга складова, це використовується спеціальна форма кожуха на двигуні, яка виконує дві задачі – перша задача це зниження теплового сліду, щоб його було складніше засікти, наприклад, тепловізорами. Крім того, специфічна форма цього кожуха дозволяє зменшити поширення звуку в певних напрямках», – пояснив Долінце.
Максимальна дальність польоту – 1000 кілометрів. Крейсерна швидкість PD-2 100 кілометрів на годину, максимальна 140. Дальність зв’язку з оператором – 220 км. Максимальна злітна вага 55 кілограмів.
«Керування здійснюється зі спеціалізованого центру управління як правило. Це мобільний пункт, тобто автомобіль обладнаний для керування дроном. Він може одночасно здійснювати керування двома дронами. В комплект входить два дрони для такого центру», – розповів авіаційний експерт.

PD-2 розгортається за лічені хвилини. Зазвичай його обслуговують від 2 до 4 операторів в залежності від завдання. Зараз PD-2 для наших бійців закуповує фонд «Повернись живим».
Наприклад в червні минулого року для наших бійців закупили 10 безпілотних комплексів вартістю 8,5 мільйона доларів. Нині їх на фронті працює близько сотні.
Фото: Відкриті джерела