У чому полягають зміни, йшлося у військовому блозі на КИЇВ24.

Українська армія отримала на озброєння чеські 122-мм реактивні системи залпового вогню. Відповідне відео оприлюднили військові з 61-ї окремої механізованої бригади. Щоправда, не відомо, скільки таких систем ми отримали і чи це було в рамках допомоги, чи куплено Міністерством оборони.

Striga є подальшим розвитком радянської 122-мм реактивної установки БМ-21 «Град».

Модернізовувала цю РСЗВ чеська компанія Excalibur Army. Striga отримала низку оновлень у системі наведення та автономності, а також нове легке двовісне шасі 4 на 4. На базі Tatra. Окрім неї на озброєнні артилерійських підрозділів 61-ї бригади також перебуває більш важка чеська RM-70 Vampire, що встановлена на чотиривісне шасі та оснащена системою автоматичного заряджання та додатковим боєкомплектом, який якраз стоїть на причепі безпосередньо поряд із пусковою установкою. Можна сказати, що Striga – це полегшена версія Vampire.

«Власне кажучи, подивились чехи на американські Хаймарси і зрозуміли, що РСЗВ має мати броньовану капсулу. Броньована, захищена від РХБЗ, це вже безпечна машина І до слова, коли ми дивимося на наші Богдани на чеській базі, там теж використовується варіант татрівських кабін», – розповів військовий експерт Павло Лакійчук.

Справді принципова відмінність чеських РСЗВ від радянського «Граду» – захист екіпажу. У Striga навіть стоїть захист від не конвенційної хімічної зброї, який, на перший погляд, сьогодні не є надважливим, але чехи у себе про це подумали. Тому екіпаж здатний працювати, навіть коли ворог застосував хімію.

Тепер про зміни. Пускова установка розрахована на 40 ракет, так було і в Граді. Але чеська Striga вже з інерційною та обчислювальною системами навігації. Зокрема, є балістичний комп’ютер. А також система комунікації. В комплексі це автоматизувало процесу і значно покращило точність РСЗВ. Як і швидшою стала система розгортання. Це важливо для екіпажу, оскільки завжди актуальний метод: відстрілявся, згорнувся і поїхав. Щоб не прилетіла відповідь.

Чеська Striga, як і «Град» стріляє усіма типами радянських 122-міліметрових ракет зі стабільною дальністю 40 кілометрів. Аналітики зазначають, також ця РСЗВ працює ізраїльськими керованими реактивними снарядами Accular-122, які летять на 35 кілометрів, а відхилення всього 10 метрів. Щоправда, Ізраїль не змінив своєї позиції щодо нейтралітету, а відповідно і не надає Україні летальну зброю. До того ж у них зараз теж бойові дії у Секторі Газа.

КИЇВ24
Застосування реактивного снаряда Accular-122. Фото: Israel Military Industries

Striga важить 17-тонн і їздить на двовісному шасі чеської армійської вантажівки TatraForce 815-7. Вона оснащена дизельним двигуном Tatra потужністю 362 кінські сили, що забезпечує максимальну швидкість 90 км/год. Екіпаж – 5 осіб. В одній батареї 6 таких РСЗВ, відповідна кількість машин заряджання. А також командно-штабна машина і транспорт технічного забезпечення.

До речі, чеські волонтери у рамках приватної ініціативи неодноразово збирали кошти на постачання своїх РСЗВ в Україну. А саме наважчу версію – RM-70 Vampire. А скільки ми купили чи отримали від Міністерства оборони Чехії саме систем Striga не відомо.

Андрій Стельмах