Як Київщина вертається до життя після російської окупації, йшлося у сюжеті КИЇВ24.
Ірпінь
Житловий комплекс «Ірпінські Липки» і сусідні будинки стали символом варварського руйнування росіянами мирного міста. Після визволення Ірпеня саме цей район найбільше відвідали офіційні делегації з різних країн світу. Тривалий час вважали, що відновити квартал неможливо, втім у травні 2023 року тут почалися будівельні роботи.
Кажуть, кошти на відбудову Ірпеня збирав гурт Imagine Dragons через платформу UNITED 24. Їх будинок також потрапив у список. Він постраждав менше, аніж перші Липки. Наприклад, у помешканні Яни та Сергія згоріло все.
«У нас ось був прямий приліт в дитячу кімнату і, мабуть, він і спричинив пожежу», – розповідає господиня помешкання.
Внаслідок обстрілів зруйновані ванна кімната та кухня. Молода сім’я часто згадує як відзначала вдома Новий рік: ялинка стояла посеред кухні. Після приходу російських окупантів там лишилася тільки купа металу в перемішку з попелом.
Відновлювати необхідно було геть усе. Кошти на ремонт ще тоді не виділяли, тож мешканці будинку зібрали 130 тисяч гривень на тимчасовий дах і самостійно поприбирали квартири та двір.
Від початку літа 2023-ого тривають роботи з відновлення фасаду та покрівлі.
Зі слів мера Ірпеня Олександра Маркушина, відбудову тут мають завершити до Нового року. Згодом, до своїх осель зможуть повернутися і мешканці перших Липок.
«Ми зробили інструментальне дослідження по кожному поверху, по всьому будинку, і було прийняте рішення, що його можна врятувати. Потім місто виділило кошти на проєктування капітального ремонту. Цей будинок буде відбудований за два роки. Програма буде розрахована і фінансування на 2023-2024 рік», – каже Маркушин.
За даними ООН, серед міст Київщини найбільше постраждав саме Ірпінь – 1060 будинків зазнали пошкоджень, 115 – повної руйнації. Втім, за рік в місті відновили майже половину зруйнованих будинків.
Більш як 400 зазнали поточного ремонту, ще у 85-ти розпочали капітальну реконструкцію. Зі слів мера, при достатньому фінансуванні Ірпінь можна повністю відбудувати вже за два роки.
Буча
Увесь світ пам‘ятає Бучу та вулицю Вокзальну, де ЗСУ зупинили тридцятикілометрову колонну російської техніки. Внаслідок бою було зруйновано 110 житлових будинків. Дивишся на вулицю зараз, і не можеш повірити — рівно за рік тут все відбудували.
«Перший раз в своєму житті бачив склади такі по вулиці: і дошки і цемент. Всі матеріали отак відкритим чином лежали. Ніхто їх не крав. Коло хати, що поклали. Кому по сусідству щось не хватало, приходили: а можна взять? та візьми», – розказує місцевий мешканець Сергій.
63-річний Сергій під час окупації залишався в Бучі, бачив чимало. Втім тоді, як ніколи, відчув єдність з іншими мешканцями міста. Сусіди ділилися їжею, передавали інформацію і разом вижили.
Тоді ніхто не очікував, що за рік побачить повністю відбудовану вулицю Вокзальну. Зі слів мера Бучі, Анатолія Федорука, 16 будинків фактично відновили з нуля, в інших зробили капітальний чи поточний ремонт. Загалом відновили 110 об’єктів. До кінця 2023 року 90% зруйнованих будинків у місті мають бути відновлені.
Горенка
Горенка внаслідок російської агресії була зруйнована на 80%.
Це найбільший показник серед сіл Київщини за даними ООН. Росіяни цілеспрямовано знищували Горенку з “Градів”. Кілька снарядів пошкодили місцеву амбулаторію. Менш ніж за рік її не лише відбудували, а й зробили повністю автономною.
«В кінці серпня, на початку вересня ми шукали будівлю, яка була пошкоджена під час війни, і хотіли на основі цієї будівлі показати яким чином можна підвищити енергоефективність будівель, які відновлюються, і в першу чергу показати альтернативні системи опалення, в поєднанні з відновлювальними джерелами енергетики, як от сонячна електростанція», – розказав Денис Цуцаєв, кампайнер із зеленого відновлення України Greenpeace.
Гібридна сонячна станція зможе покривати до 60% спожитої електроенергії за рік. В разі відключення світла — працюватиме як генератор. Котел також автономний і використовує тепло землі аби за допомогою компресора підвищувати температуру в амбулаторії. Це лише один із прикладів енергоефективної відбудови. За рік волонтери та громадські організації допомогли реалізувати не один десяток таких проєктів.
«Стратегія розвитку і відбудови змінилася в тому плані, що потрібно робити автономно. Автономні заклади охорони здоров’я, автономні міста, автономні садки. І це реально. І я скажу непопулярну таку фразу, що війна — це також можливості», – каже Дмитро Іванов, виконавчий директор Добробату.
Попереду Україну чекає ще багато років відновлення. Це будуть тисячі проєктів, задля реалізації яких доведеться докласти чимало зусиль. Втім світ вже не раз переконався, що наш народ здатен на все.
Святослав Тромса