Як розповів начальник мобілізаційного відділення Дарницького району в місті Києві Володимир Новосядлий, працівники територіального центру комплектування та соціальної підтримки за планом мають вручити повістки за адресами проживання військовозобов’язаних. Група має чіткі адреси з прізвищами військовозобов’язаних, які підлягають виклику. Повістки вручають тільки за адресами реєстрації місця проживання та за місцем роботи.

«Маршрут групи визначається відповідно до визначених і поставлених нам мобілізаційних розпоряджень. Відповідно до планових завдань, які ми маємо виконати, визначається категорія військовозобов’язаних, які підлягають виклику. В залежності від цього формулюється пропозиція щодо здійснення оповіщення, які затверджуються розпорядженням начальника територіального центру, і вже здійснюється безпосереднє оповіщення. Мені неодноразово самому доходила інформація, що там десь у торговельному центрі в районі вручають повістки, там десь біля метро вручають, перевіряв декілька разів цю інформацію, вона не підтвердилась, тому що ми ці заходи не здійснюємо. Я думаю, що це все-таки фейкова інформація, яка розганяє істерію серед військовозобов’язаних», – каже Новосядлий.

Після того, як громадянин отримав повістку, йому необхідно з’явитися до територіального центру комплектації в зазначений час. Важливо розуміти, що після отримання повістки громадян не відправлять відразу на фронт. Це лише заклик з’явитися до військкомату.

Із собою потрібно взяти: паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, військово-обліковий документ, медичні документи, якщо є – посвідчення водія, інформацію про освіту, інформацію про склад сім’ї, документи про наявність дітей. Якщо в когось у членах сім’ї є особи з інвалідністю, також відповідні документи для того, щоб можна було ідентифікувати право на відстрочку.

Далі в територіальному центрі комплектації в мобілізаційному відділі звірять документи. Повідомлення про зміну облікових даних є обов’язком самого військовозобов’язаного. Таку інформацію він має подавати кожні 5 років. За порушення передбачена адміністративна відповідальність – штраф від 850-ти до 1800 грн.

Згодом, після звірки, військовозобов’язаного відправлять на проходження військово-лікарської комісії, простіше кажучи ВЛК, де потрібно пройти окуліста, хірурга, невропатолога, терапевта, стоматолога. За потреби додаються й лікарі вузьких спеціальностей. Військово-лікарська комісія, ухвалюючи рішення, опирається на порушення функцій органу або системи. І вже залежно від ступеня порушення ухвалюється рішення чи придатна людина, обмежено придатна або може й непридатна до військової служби.

До прикладу, якщо в людини діагностований деформуючий артроз колінного суглоба, у хвороби є 3 стадії цього процесу. При першій стадії, коли функція суглоба не значно порушена, людина визнається придатною, і з наявним діагнозом служить у ЗСУ. При 2 стадії, яка повинна бути підтверджена даними огляду, попереднім обстеженням чи лікуванням, людина визнається обмежено придатною, і теж може служити в ЗСУ, але не на всіх посадах. Якщо людина має захворювання, яке значно порушує функції ходи, тобто контрактури чи оперативні втручання, протезування, то людина визначається непридатною.

Після отримання висновку військово-лікарської комісії, військовозобов’язаний має повернутися до мобілізаційного відділу, звідти його направлять на проходження психологічного тесту на адаптивність. Військовозобов’язаний отримає 200 питань, на які відповідь може бути тільки «так», або «ні». За результатами цього тесту людину рекомендують або не рекомендують до військової служби.

Важливо знати, що якщо після звірки документів, проходження ВЛК та психологічного тесту громадянин підлягає мобілізації, його не відправлять відразу в бій, наступним етапом має бути навчальний центр. Лише після відповідного навчання військовослужбовця можуть відправити на позиції.

Фото: Відкриті джерела