Яким було, та яким стало найбільше місто Саксонії, йшлося у сюжеті КИЇВ24.
Цікава архітектура, зелені зони, річки з качками в середмісті. Це Лейпциг, одне із 10 найбільших та найгарніших міст Німеччини. Сьогодні. А ще не так давно воно ризикувало взагалі зникнути із політичної карти.
Напівзруйнований наприкінці другої світової древній Лейпциг, опинився в країні соцтабору. Отож відбудовувався за радянськими лекалами в притаманному стилі.
Так тривало понад 4 десятиліття, до падіння Берлінського муру, та об’єднання двох частин Німеччини. А далі промисловий Лейпциг занепадає. Його стрімко залишають мешканці, які виїздять до заможнішої — західної частини країни.
«Місто втратило неймовірну кількість людей. Було понад 22 відсотки безробіття. Тому тоді у міста був головний пріоритет – створити робочімісця, щоб до Лейпцигу повернути молодь», – розповів заступник міського голови Лейпцига пан Хернінг.
Сірий, похмурий, закіптявілий та засмічений. Таким у 90-х пам’ятає Лейпциг пані Хесске.
«У місті було дуже темно, навколо було багато вугільних шахт, і це призводило до забруднення повітря. Тут було важко дихати. А попрану білизну неможливо сушити на вулиці. Забруднювались річки, вода була поганої якості. Тому влада вирішила прибрати ці старі шкідливі підприємства», – розказала вона.
А на їх місці з’являються високотехнологічні, креативні індустрії, автомобілебудівні та логістичні. Розвивається малий та середній бізнес. З’являється ресурс для впорядковування будівель різних епох. Зовсім непридатне житло зносять. Більшість панельок радянського типу — модернізують. Цим займаються власники — муніципалітет та кооперативи — об’єднання на кшталт наших ОСББ, але досконаліші.
«Якщо власники занедбають будинок нестимуть відповідальність. Саме кооперативи стали однією із форм утримання, та санації старого житлового фонду в Лейпцигу», – розказав місцевий житель Рене Зіпріх.
Людей приваблюють також вигідними пропозиціями будівництва житла.
«Чого хоче молодь? Молодь, хоче житло, а зокрема свій будинок. Тому ми дозволяємо їм будувати окремі таунхауси в центрі колишнього промислового міста, де раніше були багатоквартирні будинки», – розповів заступник мера.
Хоча й досі у середмісті Лейпцига впадають в око порожні ділянки. Деякі не забудовуються ще з післявоєнного часу. Кожна чекає найоптимальнішого рішення, пояснюють фахівці.
«Одним із таких найбільших потенціалів визначили простір. Тобто за рахунок колишніх руйнувань пусток у Лейпцигу було багато вільного простору. І цей простір став потенціалом для різних креативних, соціальних проєктів, для озеленення», – каже співробітниця приватної компанії з міського розвитку Софія Чугуєвець.
Хаотична забудова в місті неможлива, запевняє наша землячка, нині співробітниця Лейпцизького муніципалітету Марина.
«Тут є сталий архітектурний концепт, який не змінюється навіть коли до влади приходять нові мери, нові політпартії. Є концепт, який працює, є закони, які працюють. І ви не побачите тут жодного хмарочоса, який побудований на місці парку», – пояснила вона.
Квартали та вулиці у Лейпцигу трансформовані у зручні та атмосферні громадські простори. При їх облаштуванні історичні будівлі та їх рештки зберігають.
Наприклад, залізничний міст у Лейпцигу — пам’ятка архітектури. Йому понад 100 років. Попри це до 2012-го року ним курсувала міська електричка. Наразі її перенесли в інше місце, а тут вже створюють паркову зону з велодоріжками.
Під час перебудови Лейпцига не обійшлось без помилок. Подейкують, що у 90-х тут продали трамвайні колії американцям, а потім їх довелось орендувати у нових власників. Зараз громадський транспорт один із пріоритетів міської влади. Тролейбуси, трамваї, метро, кілька підземних станцій електрички — тут його на будь-який смак. Невід’ємні складові міської логістики пішохідні зони і веломережі. Вони є навіть у найвіддаленіших куточках міста.
Зараз до історичного, затишного та ошатного Лейпцига потягнулись туристи. І не тільки. За останні 20 років із депресивного та занепадаючого Лейпциг перетворився на одне із найпривабливіших міст Німеччини. За дослідженнями, його обирають для життя люди віком від 20 до 40 років.
Лейпциг став комфортним для життя. Завдяки цьому тренду з початку нульових населення міста збільшилось майже на 200 тисяч. За розрахунками, до 40-го року перетне позначку у 700 тисяч мешканців.
Оксана Опришко