До 2014 року Роман Кошляк працював програмістом, а потім почав створювати стартапи. Це були різноманітні програмні продукти. Та 24-го лютого, коли російська армія вторглась в Україну і почала бомбити міста, – вніс корективи в його життя. Про це йдеться у сюжеті телеканалу «Київ».

«Для себе вирішив, що причина війни в пропаганді. Що російська пропаганда за дуже багато років пояснювала, що вбивати українців – це нормально. Я вирішив, що було б добре, як би російська пропаганда якимось чином допомогла збирати кошти на українську армію», – розповідає засновник благодійного фонду StopWarWithArt Роман Кошляк.

Роман спершу створив групу у Facebook, де пропонував меми з невдач російської армії в Україні. У відповідь читачі теж надсилали різноманітні асоціації з окупантом.

«Якщо пам’ятаєте, була атака на Бєлгород і в той момент помітили українські гелікоптери. Я не знаю хто-то був. Але були удари по базам і в той же час російська пропаганда розповідала про біолабораторії. На цій листівці зображено, що замість того, щоб не пропустити ці гелікоптери, вони стежили за гусьми», – каже Роман Кошляк.

У соцмережах знайшлися небайдужі громадяни, які погодились безкоштовно малювати меми. Люди робили це аби відволіктись трохи від війни. Той день, коли наші військові героїчно потопили крейсер “Москва”, став точкою відліку для нового стартапу. Перший конверт із потопленим ворожим кораблем на продаж запропонував друзям. Потім чоловік домовився з друкарнею і почав масовий друк конвертів з усіма готовими мемами. Роман пригадує коли вперше приніс готову продукцію на пошту.

«Коли ми починали, ми прийшли на пошту і такі «Куди листівки відправляєте? – Куди хочете окрім росії та білорусі»», – продовжує Роман.

Для закордонних отримувачів на листівці, де зображений відомий рожевий капелюх, у якому гурт Калуш переміг на «Євробаченні», розписалась особисто мама фронтмена. «В мене знайома в Івано-Франківську. Вона знайшла з ними контакт. Ми домовилися. Поїхали і вона нам підписувала листівки в різні країни», – додає Роман Кошляк.

Першу таку листівку отримав каліфорнієць. Далі вони стали популярними не тільки в Штатах, а і в Канаді, Євросоюзі та навіть є замовники в Австралії. Щоправда туди так далеко, що листівка з рідної землі для мігрантки ще мандрує десь над Тихим океаном. А з київського офісу особисто надсилає побажання і слова вдячності з України кожному отримувачу PR-менеджерка БФ StopWarWithArt Дарина Глущенко. Вона розповідає, що під час війни не може сидіти осторонь, тому і захотіла аби про Україну знав весь світ.

«Я для себе зрозуміла, що якщо я та мої рідні будуть живі і здорові, то мені якось треба буде допомагати іншим людям, які постраждали від війни. І в мене в голові була така ідея, що от я хотіла би працювати в благодійному фонді або проєкті, який допомагає або військовим або цивільним», – ділиться Дарина Глущенко.

Дизайнер з 25-річним стажем Іван Дубровін доводить листівки до стану, коли їх можна здавати в поліграфію. «Зараз накладаю логотип на ілюстрацію і накладаю QR-код. Ще перевіряю якість ілюстрації чи все з нею добре», – розповідає про свою роботу Іван Дубровін.

QR-код, який ставить дизайнер, має унікальний номер. За ним її виробники можуть бачити, у яку волонтерську організацію пішов донат на армію. За останній місяць на її потреби передали вже 70 тисяч гривень. Але окрім допомоги армії, одна з головних цілей – підтримувати бренд України у світі, аби війна розв’язана росією не відходила на другий план.

Антон Рудак

Фото: скрін