Про це йдеться в сюжеті «КИЇВ 24».
У селі Двірківщина Яготинського району Київщини розташована єдина школа, у якій навчається близько 70 дітей. Їх звозять сюди з трьох навколишніх сіл. Утім з 1 вересня все може бути інакше, адже влада має намір призупинити діяльність закладу. Тутешні вже вкотре намагаються цього не допустити. Громада зверталася до депутатів, міськради та врешті до журналістів.
«Спочатку нас перепрофілювали в 9-річку, тоді ж зробили філію 3-ї школи. В нас проблема завжди то з автобусом, то ми не маємо права підвозити дітей з Яготина, то ще якісь проблеми. Кожного року якась причина знаходиться. Ми її вирішуємо, ми пишемо заяви», — розповідає Світлана Кошіль, мати одного з учнів.
Місцевий заклад освіти відкрили на початку 90-х. Тоді це була непримітна будівля, утім у 2014-му тутешні фермери допомогли зробити ремонт: утеплили фасади, поставили металопластикові вікна та оновили класи. Сільрада свого часу закупила для закладу нові парти, устаткування для дошкільнят і допомогла оновити спортзал. Уже у 2022-му за державні кошти облаштували укриття на 150 осіб. Тут уже неодноразово проходив освітній процес. Зараз у Двірківщинській школі навчається 66 дітей – 57 учнів та 9 дошкільнят.
«Тепер виходить, що цих діток треба зібрати з чотирьох населених пунктів і везти до Яготинського ліцею № 3. Що стосується дошкільнят, то тут іще складніше, тому що в ліцеї немає дитячого садочка. А дошкільнята мають підвозитися до міського дитячого садочка – найближчий це Волошка», — каже Тетяна Мерончук, завідувачка Двірківщинської філії Яготинського ліцею №3.
Зі її слів, після закриття школи вчителів мають скоротити, а будівля буде просто стояти. Дехто вважає, що все може закінчитися, як з дитсадком, що розташований поруч. Це було добре облаштоване приміщення з ігровими майданчиками, басейном, кухнею, і навіть теплими підлогами. Утім, після закриття будівля перетворилася на руїну. Та найбільше батьки побоюються, що дітям не приділятимуть достатньо уваги.
«Я п’ять раз розказувала, як у моєї дитини був апендицит. 6 уроків сиділа кривилася, ні один вчитель не підійшов в Яготині, поки водій від асфальтного заводу не повіз її в лікарню і її терміново прооперували. Водій несе мені на руці пальто дитини, що можна було подумати? Де моя дитина ділась! Тепер отаку малечу в Яготин віддати?» — схвильовано розповідає пані Ольга. Її дитина колись навчалася в Яготинському ліцеї №3.
Скоро так може бути й з іншими учнями, адже школи збираються закривати в багатьох селах – Лозовому Яру, Годунівці, Лемешівці. Поки залишається школа в Сулимівці – це один з варіантів для двірківщинських дітей. Там навчається 30 дошкільнят і 72 учні у дві зміни через недостатню місткість укриття. Тож батьки переконані: прийняти їхніх дітей заклад буде не в змозі. Врешті вже в Яготинській міській раді вдалося дізнатися про подальше майбутнє двірківщинських дітей.
«Раз громада міська, то у цій громаді державою оплачується клас, в якому є 18 учнів. Тобто менше державою не оплачується. І вся оця тяга лягає на міську нашу раду», — стверджує Світлана Комаренко, начальниця відділу освіти Яготинської міської ради.
З її слів, цього року держава недодала громаді 20% субвенції на освіту через дію воєнного стану, а це близько 20 млн грн. Тому доводиться скорочувати витрати. Вартість утримання 1 учня на рік у Двірківщинській філії складає – 76 677 грн. Натомість у самому Яготинському ліцеї – 22 745 грн. Відтак економія бюджетних коштів при закритті закладу буде очевидною.
Погоджується з нею і міська голова Яготина, Наталія Дзюба: «52% міського бюджету – це без уточнення за пів року, а їх буде всі 60, іде на утримання освіти. В нас зараз вже нема чим платить людям зарплати, в нас нема чим платить учителям. Ну протягнемо рік, протягнемо два — далі буде ситуація аналогічна, якщо не буде дітей у селі».
Громадські обговорення щодо майбутнього Двірківщинської школи ще тривають. Батьки сподіваються вкотре зберегти заклад, а посадовці – скоротити бюджетні витрати на освіту. Утім, яке рішення ухвалить Яготинська міська рада, буде відомо згодом.
Святослав Тромса