Про причини росту цін на городину й подальші перспективи дізнавався телеканал «Київ».
З околиць міста на подільський базар уранці приїжджає на закупи пенсіонерка Тамара. Каже, тут ціни значно нижчі, аніж у супермаркеті.
«Тут дешевше, я приїжджаю завжди сюди. Я живу в Новобіличах. І скупляюсь тут, бо тут дешевше. За овочі взагалі немає що говорити. Бо цибуля 60-70 – це що, нормально, ви вважаєте? В мене є дача. Я своєї, слава богу, насадила в цей рік. І в мене є своя», – розповідає Тамара.
Зітхають і продавці. В Ігоря картопля – по 10 за кілограм, капуста – по 15, буряк – по 10. Це все запаси з-під Києва. Люди кожного дня розбирають на борщ. Найбільше на прилавку золотистої. По 60 за кілограм.
«Цибуля з Голландії везеться. Нашу поїли раніше. Наша ж з півдня, там окупація. Москалі викрали всю цибулю», – усміхається Ігор.
Ще дорожчий на прилавку часник. У сховищах без світла та через це належної температури він за зиму зіпсувався, а тому завозять імпортний.
«Часник, імпортний, турецький. 130 гривень», – додає Ігор.
Є й імпортна капуста, яку за умови присутності нашої на прилавку, покупці обходять стороною. Її ціна 90 за кілограм. Помідори продають по 140, так само як і огірки. На прилавку супермаркетів ціни ще вищі. Цибуля 70 за кілограм, помідор – 137, огірок 124, капуста – 21, морква – 74. Високі ціни тут і на часник, хоча дещо нижчі, ніж на базарі – 103 гривні.
Їдемо на продуктовий ярмарок. Люди стоять у черзі по цибулю, моркву, огірки, помідори та інші овочі. Руслан продає капусту, яку вирощує в Броварському районі на Київщині.
«Капуста на 5 гривень піднялась у мене. А в супермаркетах 25-27 капуста. Логістика впливає, все впливає», – розповідає продавець Руслан.
Загалом ціни на ярмарку виявились такими. Цибулю можна купити за торішньою ціною – по 48 за кіло. Помідори – по 65, огірки – 55, білокачанна – 20 за кіло. Морква – 35.
Телеканал «Київ» звернувся по коментар до економіста Олега Пендзина.
«За рік овочі здорожчали практично на 40% в середньому. При тому, що цибуля в два з половиною рази. Морква в два рази. В той же час буряк і картопля стали дешевшими, ніж були рік тому», – розповідає він.
Найголовніше, на думку експерта, що вплинуло на здорожчання – війна. Більша частина овочів вирощувалась на Херсонщині та Запоріжжі. 80 відсотків площ під комерційне вирощування овочів окуповані.
«35% відсотків українського ринку сухої цибулі – це Херсонщина. І то цієї цибулі в прямому сенсі не вистачало. В кінці березня-на початку квітня кожного року. Україна починала імпортувати цибулю із Туркменістану. Транзитом через територію росії. І так було кожен рік», – пояснює економіст.
Також Україна імпортує овочі з Європи. Найбільший виробник цибулі – Нідерланди. Але там цьогоріч теж дефіцит через посуху. Більш доступний варіант – Польща. Там цибуля на 10% дешевша за українську.
«У нас були попередні контакти і домовленості з приводу імпорту цибулі з Туреччини. Цибуля поїхала у нас з Польщі. З Туреччиною виникли зараз великі проблеми, після тих землетрусів вони повністю закрили фактично експорт продовольства. В них свого не вистачає. Зараз плече підставляє нам Єгипет. Там закінчився вже збір цибулі. Вона трошки інша. Мілкіша», – каже Пендзин.
Як пояснив директор департаменту міжнародних перевезень ZAMMLER Україна Олександр Кирилюк, з Туркменістану тепер привезти цибулю теж не так просто. Логістичні проблеми підвищили ціни.
«Якщо ми говоримо з Середньої Азії. До повномасштабного вторгнення маршрут тривав близько 3500 – 4000 кілометрів. В залежності від того, з якої точки були завантажені. Зараз маршрут мінімум 6 тисяч кілометрів. Це при тому, що в нас додається поромна переправа через Каспій. Ціна перевезення з Азії виросла кратно в три, може навіть в 4 рази. Тобто сума колосальна», – каже Кирилюк.
Тому, кажуть перевізники, це додає ціни до товару майже вдвічі. Єдиний варіант здешевлення перевезень – відкриття морських портів.
Щодо інших груп овочів. Здорожчання помідорів і огірків викликане втратою теплиць на півдні. Тож ці овочі будуть і надалі переважно імпортними й недешевими. Зараз в Україну їх завозять по 2 з половиною долари за кілограм. Для порівняння українська теплична продукція коштує від 3 з половиною до 4 з половиною доларів за кілограм. Дешевші турецькі огірки, але поки через пережиту сейсмічну катастрофу постачань не буде.
Утім, експерти налаштовані оптимістично. Зокрема економіст Михайло Непран очікує, що у відповідь на зростання ціни виробники збільшать об’єми виробництва дефіцитного продукту, що зрештою зменшить його вартість.
«Я думаю, що може трошки подорожчати до нового врожаю. А потім буде така історія, яка вже була з цибулею декілька років назад. Після того, як фермери подивилися, що масово виросла ціна, вони масово посадять цибулю. На осінь вона впаде і буде коштувати смішні гроші», – вважає Непран.
Ще один фактор, який потенційно може зупинити ріст цін – купівельна спроможність населення. Що вища ціна – то менше купуватимуть продукцію, тож втрачатимуть постачальники.
Антон Рудак