Про це йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.

Договір мав бути підписаний ще влітку минулого року. Про це повідомляє німецький журналіст Бйорн Мюллер і посилається на свого співрозмовника у великому оборонному холдингу KNDS. Саме в цей холдинг входить і виробник Panzerhaubitze компанія Krauss-Maffei Wegmann. Ще минулого року видання Spiegel повідомляло, що у контракт входить купівля сотні німецьких САУ на суму 1.7 мільярда євро. Виробництво мало тривати декілька років.

Перших сім німецьких САУ Panzerhaubitze Україна отримала в червні минулого року. Тоді на додачу до американських та польських гаубиць це виглядало справжнім успіхом. Оскільки тоді усі говорили, що ця війна артилерійська дуель. І нам потрібна високоточна арта. колишній Міністр оборони Резніков навіть сам оцінив німецьку самохідну артилерійську установку.

Нахвалюють Panzerhaubitze за швидкострільність – 10-12 пострілів на хвилину. САУ випускає перші три снаряди всього за 9 секунд. А сучасна система керування вогнем оснащена балістичним радаром. Окрім цього стоїть і лазерний далекомір із вимірюванням дальності до трьох кілометрів.

Якщо говорити про далекобійність, то звичайним снарядом DM 121 САУ б’є на відстань до 36 кілометрів. А от активно-реактивний долітає до 60 кілометрів. Хоча у 2019 році на випробовуваннях 155-міліметрова САУ Panzerhaubitze встановила світовий рекорд. Постріл у ціль на 67 кілометрів.

Ще один із великих плюсів цих САУ — вони уніфіковані під НАТО. Panzerhaubitze стріляє і американським високоточними керованим снарядом Excalibur, і дуже цікавим німецьким Smart 155. Оператор гаубиці стріляє цим снарядом за заданими координатами. Боєприпас над периметром розкладається на два суббоєприпаси, які на невеликих парашутах за допомогою комбінованої головки самонаведення знаходять свої цілі. Нещодавно українська артилерія одним влучним пострілом знищила російський танк на відстані 19 кілометрів.

То ж чому Міністерство оборони не замовило 100 САУ Panzerhaubitze на 1.7 мільярда євро? У грудні минулого року видання The Wall Street Journal повідомило, що половина переданих німецьких самохідних артилерійських установок перебуває на ремонті. А на той час в збройних силах було 19 Panzerhaubitze. А ще раніше у серпні на військовому порталі Defense Express вийшла стаття про те, що німецькі САУ не справляються з інтенсивністю вогню. Оскільки гаубиця розрахована лише на 100 пострілів на добу. А ви пам’ятаєте, що ця установка може випускати 8 снарядів на хвилину. Тобто навіть, якщо дотримуватись темпу у 100 пострілів, то за три місяці САУ вже був потрібен ремонт. Тут прийшла проблема з ремонтними потужностями й запчастинами. Аналітики говорять, що ця Panzerhaubitze у німців більше розрахована для мирної стрільби у незначних конфліктах. І справді, останній бойовий досвід Panzerhaubitze – Афганістан 2010 рік.

І що цікаво, таких проблем із настрілом та зношенням ствола не було помічено у шведських САУ Archer. Так не ламались і французькі Ceasar чи ті ж польські Krab. Тому, цілком ймовірно, що за рекомендаціями Генштабу в Міністерстві оборони вирішили пошукати альтернативу на 1.7 мільярди доларів. А можливо її давно знайшли. Поки що від офіційних відомств інформації не було. Але все ж зраду розганяти зарано. Враховуючи, що у нас були підписані вдалі контракти на постачання самохідних артилерійських установок.

Україна у липні цього року підписала контракт зі Словаччиною на 16 САУ Zuzana 2. Оскільки минулого року словаки передали у допомогу вісім таких самохідних артилерійських установок і вони виправдали себе на фронті.

Zuzana 2 (U.S. Army photo by Pfc. Jacob Bradford)

САУ Zuzana калібром в 155 міліметрів з’явились на озброєнні словацької армії ще у 1998 році. САУ проходила модифікації, зокрема подовжили ствол. Дальність збільшилась із 25 кілометрів до 40.

В модернізованій версії Zuzana 2 башта повертається на 360 градусів, відповідно стріляти можна із будь-якої зручної позиції. Водій в кабіні, а от два члени екіпажу сидять безпосередньо в башті, звідки ведуть вогонь. Як і притаманно сучасним САУ, система заряджання автоматична. Але в разі пошкодження Zuzana 2 може переходити на ручний режим вогню.

CAESAR на шасі Renault Sherpa 5

Ще великий бонус у тому, що гаубиця на колісному шасі, як французькі Caesar і шведські Archer.

Колісна САУ Archer. Фото: армія Швеції

Співпрацювала Україна і з польською оборонкою. В червні 2022 року Україна замовила у холдингу «Польска Група Зброєньова» 60 Самохідних Артилерійських установок Krab. Швидкість виробництва 20-30 одиниць на рік. Тобто половину ми вже мали б отримати. Сума контракту близько трьох мільярдів злотих. А це майже 700 мільйонів євро.

САУ Krab (U.S. Army National Guard photo by Sgt. Gavin K. Ching)

Польські Краби теж успішно себе показали на фронті. Ця самохідна гаубиця натівського калібру 155 мм має польську ліцензійну башту від британської САУ AS-90. Такі британські Гаубиці в нас теж, до речі, є. Ефективна дальність вогню Krab становить 30 кілометрів, а максимальна 40 кілометрів.

Тому «зради» із підписанням контракту немає – радше раціональний підхід і бойовий досвід.

Андрій Стельмах