Про нові дрони Sky Ranger R70 йшлося у військовому блозі на КИЇВ24.
Наші оператори безпілотників скоро почнуть працювати із дронами, які вважають найсучаснішими для розвідки. Зрештою, до повномасштабного вторгнення всі такі коптери вважалися розвідниками, поки українська армія не додумалась прикріпити до них боєприпас. І влучними скидами палити російську техніку, як вдень, так і вночі.
Уряд Канади ще раніше оголосив пакети допомоги на 95 мільйонів доларів для України і ці кошти підуть виключно на квадрокоптери, які виробляє їхня компанія Teledyne FLIR. Постачання вже почалось наприкінці весни. Щоправда, поки що їх не світили в збройних силах.
Sky Ranger доволі габаритний і справді з чудовими характеристиками. Але й ціна на секунду майже 90 тисяч доларів за один комплект. Якщо говорити безпосередньо про потужність, то спеціальний каркас із вуглецевого волокна і магнію дає можливість працювати при тривалому вітрі в 65 кілометрів на годину, а також пориви до 90 кілометрів в годину. Висота польоту сягає 4,5 кілометра над землею. Дальність до 5 кілометрів.
Звичайно все вирішує оптика. Чудовий зум, як з денним, так і тепловізійним каналом. Це надзвичайно важливо для роботи вночі. Оскільки в цей час противник неозброєним оком не побачить наш безпілотник. Потрібно ПЗРК або ППО, які зможуть виявити наш дрон. А пристойна висота дозволить працювати доволі безшумно. Росіяни безпілотники такого типу називають Баба-Яга.
До прикладу наші збройні сили вже освоїли важкий бобмер Вемпайр. І нещодавно знищили ним ворожу радіолокаційну станцію Зоопарк-1. Також склад боєкомплекту, як і регулярно кошмарять ними позиції окупантів. А кількість знищеної бронетехніки ворога йде на сотні. Знову ж таки перевага роботи вночі з тепловізором. На ці дрони кріплять не лише міни чи інші боєприпаси. Скидають навіть протитанкові міни із таймером детонації.
Власне це все може робити і наш Sky Ranger R70. Хоча він, як і Вемпайр стартово проєктувався, як розвідник або для логістичних функцій. Тобто підвезення медикаментів, боєприпасів, або банально продуктів та води на позиції. Зараз в нас це, до речі, вже роблять і наземні дрони. Корисне навантаження канадського дрона до 3,5 кілограмів. Тобто він може займатися скидами. Не протитанкових мін ТМ62 звичайно, як Вемпайр на 10 кілограмів. Але гранати та міни цілком. Найзручніше це робити і переважно роблять наші сили оборони вночі.
Але є що сказати і про денну роботу Скайренджера, як розвідника. Виробники компанії Teledyne FLIR заявляють, що на ціну, а нагадаю це майже 90 тисяч доларів, впливають його програмні можливості. В дрон інтегровано машинний зір. Тобто він може виявляти і супроводжувати ворожі об’єкти самостійно. А також автоматично розпізнавати до 10 різних цілей, визначати їхні координати та швидкість. І все відправляти в режимі онлайн нашому оператору. Чудовий навідник.
Ще один важливий момент, стійкість до засобів радіоелектронної боротьби, якими ворог зараз намагається максимально наситити фронт, щоб виводити з ладу наші мавіки, fpv та більш габаритні безпілотники, яка залітають в тил окупантів. Скайренджеру теж прогнозують блок до глушилок. Він може перебувати у повітрі до години часу і повністю працювати в автономному режимі. Без GPS навігації та зв’язку з нашим оператором. Тобто провести розвідку в режимі тиші і повернутись назад.
Всього українська армія повинна отримати 800 таких безпілотників Sky Ranger, закупівлю яких профінансує Канада на 95 мільйонів доларів.
Андрій Стельмах