Очистити повітря, охолодити оселю та озеленити місто. Все це можна зробити посадивши біля свого будинку паросток виноградника, який вкриє зеленою ковдрою стіни будинку. Саме так вчинити киян заохочує управління екології та природних ресурсів КМДА в рамках проєкту «Місто живих стін». Вертикальне озеленення сьогодні – це світовий тренд. Про це йдеться у сюжеті телеканалу «Київ».
Прикладів симбіозу кам’яного міста та природи чимало на Подолі. Стіни там вкриті виноградником, який і надалі продовжує розростатися. В управлінні екології та природних ресурсів КМДА вважають – більше зелені допоможе і дихати у мегаполісі легше, і вулиці зробить затишнішими.
«Зараз Європа і весь цивілізований світ екологізується, створюють городи на дахах, роблять вертикальне озеленення, бо воно дозволяє покращити дихання, покращити атмосферу навколо. Вертикальне озеленення може забирати усю пилюку, яка є на вулиці, аби вона не потрапила в квартиру. Таким чином, як мінімум – ви будете менше прибирати, як максимум – легше дихати», – розповів Віталій Селик, голова Ради урбаністики Києва.
Для вертикального озеленення Києва в управлінні екології обрали декоративну рослину «Вічі». Цей виноградник, посаджений вздовж стін та парканів, красиво обплітає їх та тягнеться вгору. Нові паростки вже почали висаджувати біля комунальних установ Києва. Однак, мешканці міста до нового тренду ставляться насторожено.
В соцмережах кияни пишуть: «От вже буде воля мишам, пацюкам, зміям…»; «а стіни від таких рослин не псуються? не руйнуються?»; «мабуть отримаємо нереальну кількість комах».
Насправді ж виноградник «Вічі» за допомогою спеціальних «присосок» утримує свої гілочки на стіні, продовжує Віталій Селик. У такої рослини немає «вусиків», як у класичного виноградару, якими він міг би залізти в ущелини кладки будинку та руйнувати її таким чином. Та й щурів у себе вдома кияни бояться дарма, адже рослина не може триматися настільки міцно за стіну, аби по ній зміг залізти чи то пацюк, чи тим паче злочинець.
Крім цього, як розповіла депутатка Київради Ксенія Семенова, біля кореню винограду можна поставити металеві спеціальні засоби, які не дозволять лазити по гілкам рослини на стінах.
Серед переваг вертикального озеленення також називають охолодження будинків зсередини у літню спеку. «Якщо повністю стіна забита якимось виноградником, чи іншим вертикальним озелененням, то це дозволяє охлолодити будинок майже на 5 градусів», – запевняє Віталій Селик.
Виноградник «Вічі» – дешевий, в середньому 90-100 гривень за саджанець, простий у догляді та швидко росте. Посадити під своїм будинком такий паросток може кожен, додає Ксенія Семенова.
«Люди можуть звертатися до Київзеленбуду, до управлінь зелених насаджень, або до ЖЕКів з проханням озеленити ось так свій будинок, або школу. Виноград «Вічі» не так дорого коштує, його можна замовити самостійно і висадити. Або ж звернутися в УЗН, аби розповіли про догляд, про те як правильно посадити», – підсумовує депутатка.
Отже, рослини на стінах знижують середню температуру будинку. Зелена ковдра – це природний фільтр для повітря. І, звичайно, живі стіни – це просто красиво. Тож причин не посадити паросток винограду від своїм будинком просто немає.