Як вчасно зупинити панічну атаку, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

«Ти намагаєшся вдихнути, а в тебе нічого не виходить, твій організм такий: “Все, ми помираємо”. Це одразу паніка, в тебе починається труситися все, що тільки можна, і ти зовсім не знаєш як це зупинити», – описує свій стан 22-річна Альона Пєвнєва. Вона проживає його чи не щодня з підліткового віку. Все через панічні атаки. Дівчина каже: з початком війни її паніка стала більш сильною, а тому впоратися з нею стало складніше. Це не раз заважало їй у роботі та навчанні.

«Ми з моїм психотерапевтом обговорюємо ситуації в яких вони виникають, я стараюся фокусуватися на певному об’єкті і переношу всю свою увагу на нього. Це мені допомагає», – каже дівчина.

Відволіктися від тривог їй дозволяє ще спорт, прогулянки з котом на ім’я Скумбрія та подорожі. Таких як Альона за даними ВООЗ у світі 3,5%.  А це майже 300 млн людей.

«Панічна атака відноситься до роду неврозів. Це серйозне захворювання і на нього варто звертати увагу, людина не вигадує. Вони (панічні атаки – ред.) виникають тоді, коли є надмірне напруження, коли є забагато стресів, коли часто відбуваються внутрішні конфлікти. Простими словами, психіка не справляється», –  розповідає психологиня Ольга Кукурудзяк. І додає: звернень з цією проблемою побільшало. Зокрема й серед дітей. Велику роль відіграє війна – постійний переляк, напруга, хвилювання та порушення сну.

Сама атака, як правило, триває від 10 хвилин до години. Розпізнати її не складно. Серед основних симптомів – запаморочення, ускладнене дихання, прискорене серцебиття та страх смерті. Під час цього стану, найперше, варто заспокоїтися й відволіктися, рекомендує фахівчиня. Можна зателефонувати друзям, родичам і, так, перемкнути увагу. Крім того, ефективним способом зупинити паніку є дихальні вправи. Приміром, можна використати техніку самодопомоги «Дихання за квадратом». Цей варіант передбачає знайти візуально будь-який квадрат та дихати, поглядом рухаючись по кожному його кутку: на 4 рахунки вдихнути (1 кут), на 4 рахунки видихнути (2 кут), на 4 рахунки видихнути (3 кут), на 4 рахунки затримати (4 кут).

Якщо ж напади часті та важкоконтрольовані, потрібне медикаментозне лікування, яке призначити може лише психіатр, лікар-невролог чи психотерапевт. До того ж людині варто пам’ятати, що вона може на це впливати, і чим раніше почати працювати з проблемою, тим менші наслідки вона може мати.

Часто панічні напади виникають і в зірок. Відтак, своїм травматичним досвідом поділилася Ксенія Мішина. «Ніхто ніколи не зрозуміє цей стан, не переживши його. Це зламало мене, я злягла. Буквально….я не могла зробити й кроку», – написала акторка у своєму Інстаграмі.

Свій 20-хвилинний напад паніки у сторіз показала й блогерка Анна Трінчер. «Було дуже погано. Те, що заспокоювало раніше, – не працювало. Мені здавалося, що я задихаюся», – ділиться співачка.

Американська ж артистка Аріана Ґранде через панічні атаки під час свого світового туру навіть скасувала зустріч із фанатами.

Нехтувати проблемою – не можна. Адже можуть з’явитися нові страхи та фобії.  У разі, коли ви стали свідком панічної атаки у друзів, або просто перехожих – зберігайте спокій самі, будьте поряд і запропонуйте води. Дайте зрозуміти людині, що вона – не сама.

 Каріна Воловідник