Про це розповів в етері КИЇВ24 дипломат Андрій Веселовський.
Щодо головної вимоги Угорщини, тут є питання. Угорський міністр сказав, що хотілося б, щоб угорці мали ті самі права, що мали до 2015 року. Даруйте, але з 2015 року в українському законодавстві відбулося багато змін. Наприклад, прийнятий закон “про декомунізацію”. Цей закон не має стосуватися тих громад, де проживають угорці, а інших районів воно повинно стосуватися?
Дипломат зазначив, що українські фахівці ще раз переглянуть всі вимоги та нададуть більш розлогу відповідь.
Ця загальна вимога містить в собі якісь неприємності. Я думаю, що наші фахівці законодавства переглянуть все і дадуть відповідь, що ми можемо змінювати, де ми можемо створити такі права, які мають румуни, чи поляки.
Переговори в Ужгороді: про що домовилися представники Україні та Угорщини
Нагадаємо, що переговори міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, керівника Офісу президента Андрія Єрмака та міністра зовнішньої економіки й закордонних справ Угорщини Петера Сійярто в Ужгороді тривали більш як 6 годин.
Значна частина перемовин була присвячена саме питанню нацменшин. Угорський міністр перерахував перелік питань, які з точки зору угорської сторони потребують або роз’яснення, або уточнення, або додаткового вирішення на рівні підзаконних актів.
Своєю чергою, очільник українського МЗС Дмитро Кулеба наголошував, що українська сторона налаштована на остаточне врегулювання суперечки з Угорщиною щодо прав нацменшин. Країни створять спільну комісію, яка за 10 днів представить список невирішених питань.
У діалозі, зі свого боку Сійярто заявив, що Будапешт хоче повернення для угорської меншини Закарпаття прав, які вона мала до 2015 року.
Кулеба також подякував угорській стороні за гуманітарну допомогу, яку вона надає Україні, прихисток українських громадян, зокрема дітей, та лікування поранених українських військовослужбовців в Угорщині.
Крім того, Кулеба позитивно оцінив рішення Угорщини піти на компроміс на засіданні Європейської Ради у грудні 2023 року, яке дозволило відкрити переговори про членство України в ЄС.
Також дипломати обговорили питання секторального співробітництва, зокрема проєкти у сфері логістики, розвитку транспортного сполучення, енергетичних проєктів, проєктів на фінансовому ринку.