Про це повідомив президент Володимир Зеленський у соцмережі X.
Зеленський назвав цей крок “важливим для відновлення поваги до Статуту ООН та міжнародного права”.
Резолюція наголошує на необхідності демілітаризації та деокупації Запорізької АЕС у зв’язку з невиконанням Росією резолюцій керівних органів МАГАТЕ, зазначив президент України.
Це голосування є продовженням дискусій і рішень, ухвалених на першому Саміті миру, де пункт перший Формули миру “Радіаційна та ядерна безпека” був одним з ключових питань.
Зеленський також висловив подяку всім партнерам за допомогу у відновленні безпеки у всіх сферах, що були порушені російською агресією.
Працюючи разом, ми можемо захистити фундаментальні норми міжнародного права та спільні цінності.
Окупація ЗАЕС
Нагадаємо, найбільша в Європі АЕС була окупована росіянами у перші дні повномасштабного вторгнення. Тоді росіяни розмістили на території ЗАЕС військову техніку. За весь час окупації станція кілька разів вимикалася від енергосистем України.
Зазначається, якщо у генераторів Запорізької АЕС закінчиться паливо під час вимкнення електроенергії, може статися розплавлення, як на Фукусімі. Про це заявив керівник “Енергоатому” Петро Котін.
Він додав, що наразі всі шість реакторів перебувають у режимі холодної зупинки, тобто вони не виробляють енергію і не містять палива.
Окрім того, окупація ЗАЕС дуже впливає на стан енергосистеми в Україні напряму. За словами директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, для відновлення потужностей енергосистеми України нам потрібно десь 2 роки. Це у випадку, якщо не вдасться включити в роботу хоча б 2-3 енергоблоки ЗАЕС.