Про це заявив керівник “Енергоатому” Петро Котін.
За його словами періодичні ракетні обстріли часто призводять до відключення електрики. Водночас є резервні генератори, що працюють на дизельному паливі, але невідомо, скільки його залишилося на АЕС.
Петро Котін додав, що наразі всі шість реакторів перебувають у режимі холодної зупинки, тобто вони не виробляють енергію і не містять палива.
Але це не означає, що робота не ведеться. Як вказав Котін, неможливо законсервувати ядерний об’єкт, як “макаронну фабрику”. Необхідно стежити за системами охолодження, щоб відпрацьоване паливо не перегрівалося, і підтримувати їх у робочому стані.
Що відомо про ситуацію на окупованій ЗАЕС
Нагадаємо, найбільша в Європі АЕС була окупована росіянами у перші дні повномасштабного вторгнення. Тоді росіяни розмістили на території ЗАЕС військову техніку. За весь час окупації станція кілька разів вимикалася від енергосистем України.
У липні Росія перевела четвертий енергоблок ЗАЕС у стан «гарячий зупин». Це є грубим порушенням вимог експлуатації.
Також стало відомо, що на 4 енергоблоці ЗАЕС стався інцидент із витоком води з першого контуру в другий. Унаслідок виведення 4-го енергоблока окупованої ЗАЕС у «гарячий» стан, що є грубим порушенням умов ліцензії та вимог Енергоатому, стався інцидент із витоком води з першого контуру реактора в другий. Радіологічного викиду в довкілля не було.
Наприкінці вересня міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що російські окупанти можуть створити умови, які призведуть до ядерного інциденту вже після звільнення ЗАЕС. За словами Галущенка, ситуація довкола окупованої АЕС є досить напруженою і становить потенційну загрозу для ядерної безпеки не тільки України, але і всього європейського континенту.
14 листопада на ЗАЕС стався частковий блекаут. Як відомо, відбулося знеструмлення на шостому енергоблоці ЗАЕС. Запустились дизель-генератори й системи безпеки, які працювали протягом 90 хвилин.
Крім цього, тимчасово окупована російськими військами Запорізька АЕС цілий день перебувала на межі чергового блекауту 26 листопада. В цей час станція отримувала зовнішнє живлення від єдиної доступної резервної лінії електропередачі.