Про це заявила єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон, передає сайт Єврокомісії.
За її словами, частка російського газу в імпорті ЄС скоротилася із 45% у 2021 році до 18% у червні 2024. Водночас імпорт від таких партнерів як Норвегія та США збільшився.
Ми більше не знаходимося під владою трубопроводів Путіна, і ми продовжуємо підтримувати наших українських партнерів у міру наближення зими.
Як звернула увагу політикиня, Європа, як і раніше, повністю прихильна до поетапної відмови від російського газу, що можна зробити, не ставлячи під загрозу енергетичну безпеку ЄС.
В якості першого кроку ми разом з державами-членами готуємося до припинення дії угоди про транзит газу через Україну. Ми робимо це вже кілька місяців.
Що відомо про питання транзиту російської нафти та газу
Росія постачала нафту до Угорщини через південну гілку нафтопроводу «Дружба», що проходить через Україну. Однак Словаччина та Угорщина припинили отримувати нафту від російського «Лукойлу». Вони тоді звернулися до Європейської комісії з проханням виступити посередником у консультаціях з Україною. Однак пізніше Угорщина заблокувала зустріч міністрів ЄС у Львові.
Угорщина та Словаччина вважають, що відмовою від транзиту нафти Україна порушила угоду з Євросоюзом, адже таким чином вона загрожує енергетичній безпеці Європи. Проте жодна країна ЄС не підтримала це звернення.
24 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив, що словацький нафтопереробний завод Slovnaft припинить постачання дизельного пального в Україну, якщо не буде відновлено постачання нафти від російського «Лукойлу».
Україна не продовжуватиме дію угоди про транзит російського газу після 2024 року, каже президент Володимир Зеленський.
Станом на 10 вересня офіційних перемовин щодо продовження транзиту російського газу немає. Україна не веде і не збирається вести такі переговори, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.