Про це інформує КМДА з посиланням на директорку Департаменту охорони культурної спадщини Києва Марина Соловйова.
За її словами, у 2024 році Департамент також видав 109 приписів, склав 17 актів про правопорушення та 17 постанов із накладання фінансових санкцій на суму понад 650 тис. грн. Його фахівці підготували інформацію про режимоутворюючі об’єкти та обмеження у використанні для 524 земельних ділянок для внесення цих даних до Державного земельного кадастру.
Крім того, Департамент поновив розробку програмного модуля «Інформаційна база пам’яток культурної спадщини міста Києва». Цей модуль відкриє доступ до повних і актуальних даних про об’єкти, забезпечить оцифрування їхніх зон і меж за допомогою ArcGIS, а також автоматизує процеси обліку, моніторингу та громадського контролю.
Заступниця голови КМДА Ганна Старостенко наголосила на стратегічній важливості охорони культурної спадщини в сучасних реаліях.
«Навіть у часи війни охорона культурної спадщини залишається одним із пріоритетів міської політики. Ми не можемо дозволити собі втрачати історичні об’єкти через бездіяльність власників чи прогалини в законодавстві. Саме тому столиця активно розробляє додаткові правові механізми для протидії недобросовісним власникам, які руйнують наше спільне надбання. Ми ініціюємо зміни до законодавства, пропонуємо превентивні механізми на місцевому рівні та комплексно підходимо до пам’яткоохоронної політики, посилюючи інституційну спроможність Департаменту охорони культурної спадщини», – зазначила Ганна Старостенко.
Нагадаємо, у 2024 році Київрада ухвалила міську цільову програму «Охорона та збереження культурної спадщини м. Києва на 2025–2027 роки» на загальну суму понад 1,1 млрд грн. Ця програма передбачає інвентаризацію, облік, консервацію, реставрацію об’єктів культурної спадщини з їх адаптацією до сучасних потреб, зокрема для маломобільних груп, із дотриманням принципів безбар’єрності. Особливу увагу приділять пам’яткам, що перебувають у комунальній власності, які постраждали від військових дій або в аварійному стані.
Також Департамент розробив та подав на розгляд Київради проєкт рішення про збереження будівель і споруд, яким понад 100 років. Проєкт передбачає обов’язкове попереднє погодження будь-яких робіт на таких об’єктах із Консультативною радою з питань охорони культурної спадщини.
Крім того, за ініціативи мера Києва Віталія Кличка створено робочу групу, що розробляє додаткові механізми захисту значних історичних будівель, які не мають статусу пам’яток і не підпадають під дію Закону України «Про охорону культурної спадщини». Група наразі напрацьовує механізми захисту значної історичної забудови, а також автентичних об’єктів ХХ століття, що мають історичну й архітектурну цінність для Києва.