Про це повідомило The Washington Post із посиланням на джерела.

Зазначається, що згода Білого дому на передачу Києву винищувачів F-16 – результат тиску союзників по НАТО, Конгресу США та особисто президента України Володимира Зеленського.

Президент США Джо Байден довго не погоджувався передавати Україні американські винищувачі. Крім того, через позицію Вашингтона європейські країни не могли навіть тренувати українських пілотів на F-16.

Видання пише, що Блінкен зіграв аналогічну роль узимку, коли Німеччина не наважувалася надати Києву свої танки. Саме держсекретар переконав Білий дім розпочати процес передачі американських танків «Абрамс», попри опір Пентагону.

Водночас терміни постачання бойових літаків можуть бути не такими швидкими, як очікує Україна. Потенційним постачальникам, таким як Нідерланди, Данія, Норвегія та Польща, потрібний час для перевірки своїх арсеналів, а також ресурсів для проведення навчання льотчиків.

Що відомо про передачу західних винищувачів Україні? 

Вчора стало відомо, що Сполучені штати разом із партнерами готові надати Україні винищувачі четвертого покоління F-16 в межах довгострокових зусиль зі зміцнення безпеки Києва.

Президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати підтримають спільні зусилля з союзниками та партнерами щодо підготовки українських пілотів на літаках четвертого покоління, включаючи F-16.

Нагадаємо, що видання Politico заявляло, що представники Міністерства оборони США оголосили, що не проти передачі бойових літаків F-16 Україні.

Слід додати, що глави міністерств оборони країн НАТО хочуть обговорити можливу передачу Україні західних винищувачів на зустрічі, що відбудеться у червні.

Своєю чергою, міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявляв, що Сполучене Королівство може підтримати українських військових, надавши допомогу іншим країнам, які бажають постачати винищувачі та іншу військову техніку в Україну.

Загалом, Україна сподівається отримати від союзників 40-50 винищувачів F-16. Про це заявив радник міністра оборони України Юрій Сак. Так Україна сформує три або чотири ескадрильї для захисту свого неба від російських бомбардувань.

Натомість прем’єр-міністри Британії та Нідерландів за підсумками зустрічі на полях саміту Ради Європи у Рейк’явіку домовились очолити «коаліцію винищувачів» для надання Україні F-16.

Деякі країни вже висловили готовність навчати українських пілотів, зокрема, Бельгія.

Фото: відкриті джерела