Про це мовиться у зверненні до генеральної директорки ЮНЕСКО Одрі Азулай.
Митці зазначили, що рішення щодо демонтажу пам’ятників і перейменування топонімів ухвалили без публічних консультацій.
Можна багато говорити про деколонізацію України, але щодо Одеси, більша частина історичного центру якої була побудована під російською імперською адміністрацією, це програма стирання, яка є небезпечно слизькою дорогою.
На їхню думку, «поспішне застосування нового законодавства ставить під загрозу значні частини всесвітньої спадщини Одеси та її поліфонічного космополітичного духу».
Звертаємо увагу, що наразі звернення підписали 118 діячів. Серед них головний диригент Одеського філармонійного оркестру Гобарт Ерл, голова наукового відділу Одеського художнього музею Кирило Ліпатов, донька Ісака Бабеля Лідія та онук письменника Андрій Маляєв-Бабель, журналіст і громадський діяч Леонід Штекель, художник Михайло Рева та інші. Ініціатором звернення був Віталій Оплачко.
До ЮНЕСКО митці вирішили звернутися після консультації з французькими юристами.
Звернулися до юристів Франції. Ті надали відповідь, що це порушення. Після того, як отримали кваліфіковану думку французьких юристів, написали це звернення, — кажуть автори.
Пам’ятник Пушкіну в Одесі
24 серпня 2024 року місцеві одеські пабліки повідомили, що на пам’ятнику російському поету Олександру Пушкіну, що на Приморському бульварі в Одесі, з’явилися заклики демонтувати його. Раніше, 9 липня 2024, міський голова Одеси Геннадій Труханов висловився проти демонтажу пам’ятників російському письменнику Олександру Пушкіну та генералу Михайлу Воронцову, адже вони нібито потрібні місту.
Вже 20 вересня 2024 голова департаменту культури та євроінтеграції Одеської міськради Іван Ліптуга заявив, що для знесення пам’ятника Пушкіну в центрі Одеси потрібно отримати відповідь від ЮНЕСКО, оскільки монумент розташований в охоронній зоні.