Про це Зеленський розповів у своєму Х.
Український президент зауважив, що це «історичний» день. За його словами, вони із Санду обмінялися привітаннями щодо рекомендації Єврокомісії почати з Україною і Молдовою перемовини про вступ до ЄС, а також домовилися координувати наступні кроки.
Зеленський зазначив, що, крім того, йшла мова про реалізацію запропонованої Україною “формули миру” та що він дякував Санду за участь представника Молдови в останній зустрічі радників на Мальті.
Також йшлося про допомогу України в евакуації громадян Молдови із Сектора Гази, Мая Санду повторила свою подяку за сприяння Києва у цьому процесі.
On this historic day for Ukraine and Moldova, I was glad to speak with President @SanduMaiamd.
We exchanged congratulations on the European Commission’s report that recommends opening EU accession talks with our countries. We agreed to coordinate the next joint steps.
We also…
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) November 8, 2023
Своєю чергою, лідерка Молдови дзеркально привітала Україну.
Наші держави сьогодні відзначають подолання важливого етапу… Вітаю Україну та український народ з цим досягненням.
Had a phone conversation with President @ZelenskyyUa just now. Our countries celebrate an important milestone today as the @EU_Commission has recommended opening accession talks for Moldova and Ukraine. I extend my congratulations to Ukraine and its people on this achievement.
— Maia Sandu (@sandumaiamd) November 8, 2023
Позитивний звіт Єврокомісії
Нагадаємо, що сьогодні було оприлюднено звіт, в якому Європейська комісія рекомендувала Раді ЄС розпочати переговори про вступ України до Європейського Союзу. Це історичне рішення ухвалили на підставі звіту комісії, в якому йдеться, що Україна досягла суттєвого прогресу в реформуванні.
Пізніше пані посол Європейського союзу в Україні Катаріна Матернова передала прем’єр-міністрові України Денису Шмигалю звіт Єврокомісії.
Однак, щоб розпочати переговори, рішення Єврокомісії мають схвалити всі 27 держав ЄС. Якщо це станеться, Україна розпочне технічну роботу з підготовки процесу вступу, яка передбачає складання планів і перевірку рівня відповідності українського законодавства європейському.
Після цього розпочнеться етап перемов, який може тривати роками. Хорватія була останньою країною, що приєдналася до блоку, її заявку розглядали 10 років, перш ніж країну офіційно прийняли до ЄС у 2013 році.