Про це пише видання Politico.

Хоча досі немає згоди щодо того, які поступки запропонувати Угорщині натомість і на що вона може погодитися, ЄС тепер упевнений, що угода може бути досягнута протягом наступних кількох тижнів, за словами дипломатів і офіційних осіб, з якими говорило Politico на умовах анонімності через делікатний характер переговорів.

Як йдеться у матеріалі Politico, ЄС та Угорщина ведуть переговори, щоб дійти згоди до 1 лютого, коли відбудеться новий саміт лідерів європейських країн у Брюсселі.

Зазначається, що декілька європейських дипломатів та чиновників у розмові з виданням заявили, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наближається до прийняття компромісу.

Також, у Брюсселі були готові запропонувати Будапешту певні поступки, щоб досягти угоди. Але більшість країн ЄС відхилили спробу Угорщини розділити транш для України на щорічні пакети. Це дало б Орбану можливість щороку блокувати фінансування для України.

У Politico повідомили, що офіційний представник ЄС зазначив, що потенційний компроміс може передбачати відшкодування Угорщині її відсоткової ставки готівкою після пандемії.

Єврокомісія розгляне можливість запровадження “аварійного гальма”, який дозволить будь-якій країні, яка виступає проти фінансування України, відкласти виплати та дискусії на саміті лідерів ЄС.

Вето Угорщини

Нагадаємо, наприкінці жовтня Угорщина знову заблокувала транш на 500 мільйонів євро з Європейського фонду миру для військової допомоги України. Раніше Угорщина блокувала це рішення, адже Україна внесла OTP Bank до переліку міжнародних спонсорів війни. Однак НАЗК уже давно виключило угорський банк з цього переліку.

Також влада Угорщини далі підтримує тісні зв’язки з країною-агресоркою. Так, 17 жовтня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та президент РФ Володимир Путін провели зустріч у Китаї, в площині пекінського саміту.

Угорщина вже давно стала «білою вороною» у європейській сім’ї. Видання The Guardian писало, що голова угорського уряду нині ізольований у Європейському Союзі сильніше, ніж будь-коли раніше, і в ЄС очікують дедалі більше проблем із Будапештом.

У грудні 2023 року Європейський Союз розробляє запасний план на суму до 20 мільярдів євро для України, щоб обійти заперечення прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана щодо фінансової підтримки Києва. Схема передбачає гарантії від держав-учасниць ЄС до європейського бюджету. Це дозволить Європейській комісії залучати до 20 мільярдів євро на ринках капіталу для підтримки України. Точні умови ще обговорюють, а остаточна сума буде встановлена відповідно до потреб України.

9 січня стало відомо, що Угорщина може зняти вето на пакет допомоги Україні в €50 млрд, але за умови, що Європейська рада затвердить голосування за виділення коштів на щорічній основі. Це дозволить угорському премʼєру Віктору Орбану блокувати фінансування України щороку або отримати поступки від Брюсселю за відмову від вето.

Віктор Орбан провів пресконференцію з Робертом Фіцо, на якій заявив, що будь-який фінансовий інструмент для України має бути окремим від бюджету ЄС. Орбан вважає, що потрібно створити окремий механізм для допомоги Україні, аби він базувався на розподілі допомоги на основі валового національного доходу.

Прем’єр-міністр Словаччини у відповідь наголосив, що Словаччина підтримує Угорщину й уряд держави не підтримає ніяких “обмежень прав” Будапешту в ЄС. Фіцо заявив, що незгода Орбана зі змінами бюджету ЄС є “законною”.