Про це повідомив Віталій Шабунін, керівник Центру протидії корупції.

Ініціаторкою законопроєкту є народна депутатка, голова антикорупційного комітету Верховної Ради Анастасія Радіна. Центр протидії корупції (ЦПК) разом із партнерами працював над просуванням цього законопроєкту з початку року. Нардеп від фракції “Голос” Ярослав Железняк повідомив 19 вересня про ухвалення законопроєкту у другому читанні.

“Це вже другий раз, коли ЦПК з партнерами розкривають інформацію про витрати у сферах, які отримують найбільше фінансування під час війни. Минулого року після скандалу із «яйцями по 17» вдалося відкрити ціни на оборонні закупівлі. Тепер – ціни на будівництво, включно з фортифікаціями. Без публічного доступу до цих даних виявити корупцію в будівельних тендерах було майже неможливо”, – зазначив голова правління ЦПК Віталій Шабунін.

Норми закону

Закон робить доступною інформацію про всі ціни в будівництві (вартість будівельних матеріалів), що дозволить виявити спроби завищення цін із корупційною метою.

Дані про ціни на більшість будівельних об’єктів, зокрема дитячі садочки, школи та лікарні, стануть доступними одразу після набрання чинності законом.

Ціни на будівництво фортифікаційних споруд будуть розкриті у безпечному обсязі через 60 днів після набрання чинності законом. Публічними будуть лише назви замовників і ціни на будівельні матеріали для фортифікацій, тоді як назви компаній, місця будівництва та інші деталі залишаться конфіденційними.

За ініціативою економічного комітету Верховної Ради закон також передбачає зміни в енергетичній сфері, що спростять закупівлі під час опалювального сезону, включаючи ті, що фінансуються міжнародними партнерами або позиками. Всі ці закупівлі мають бути відображені в системі Prozorro з обов’язковим оприлюдненням договорів.

Що змінить закон

Аналізуючи ціни у системі Prozorro, виявити ознаки корупції в будівництві стане значно простіше.

Також міжнародні партнери, які надають фінансову підтримку Україні, отримають підтвердження, що їхні кошти витрачаються прозоро.

Очікується підписання закону президентом.

В цілому авторам законопроєкту, громадським активістам, журналістам та політичним діячам знадобилося півтора року, щоб завершити шлях до прозорих закупівель.

Що було раніше

Журналісти неодноразово фіксували випадки, коли чиновники значно завищували ціни на будматеріали для державних будівництв з метою власного збагачення. Такі ситуації спостерігались, зокрема, і при будівництві фортифікацій.

80% замовників великих будівельних проєктів не оприлюднювали ціни на будівельні матеріали. Протягом 2022-2023 років держава витратила на будівельні закупівлі майже стільки ж, скільки на озброєння – понад 500 млрд гривень.

Також скандали щодо розкрадання коштів на будівництві укриттів траплялися й в столиці. У Київській області ледь не витратили «зайві» 3,5 млн гривень з місцевого бюджету на будівництво укриття для ліцею. Місцеві посадовці збиралися взяти на це з бюджету 23 млн гривень, але фахівці Бюро економічної безпеки виявили завищені ціни на будматеріали.

Окрім того, НАБУ та САП встановили, що група осіб була причетна до розкрадання майже 100 млн гривень на будівництві укриття для Енергоатому.