Про це йдеться в повідомленні МЗС.
По-перше, нове рішення стосується не лише всіх чоловіків, а лише призовного віку. Приймання заявок відновлять після завершення періоду обмежень.
“Чоловіки призовного віку, які уточнили свої дані відповідно до вимог законодавства, матимуть можливість подати заяви на отримання консульських послуг, отримати свій слот в електронній черзі та потрапити на прийом до консульства. Після 23 квітня закордонні дипломатичні установи України фіксують зменшення кількості нових заяв на рівні від 20% до 25%, що свідчить про те, що йдеться лише про тимчасову технічну паузу для певної категорії громадян України, а не всіх чоловіків чи всіх українців”, – уточнили в МЗС.
По-друге, чоловіків не позбавлять консульської опіки у разі надзвичайних ситуацій (ДТП, затримання, стихійні лиха тощо).
“У таких випадках консульські працівники надають в межах законодавства необхідну консульську допомогу в повному обсязі всім громадянам України, жінкам і чоловікам будь-якого віку та безвідносно до їхнього статусу щодо військової служби чи інших особливостей”, – наголосили у відомстві.
По-третє, у МЗС заперечили неконституційність цього рішення. Адже консульства за кордоном мають підготуватися до нового закону про мобілізацію, через що й взяли технічну паузу.
“Йдеться не про припинення надання послуг як таких, а лише про тимчасове призупинення приймання нових заяв на отримання консульських послуг. Таке рішення було вимушеним, оскільки строк їхнього розгляду може перевищувати термін вступу в дію нового законодавства. Мета — забезпечити ефективне та організоване надання послуг усім категоріям громадян в умовах змін у законодавчій базі”, – нагадали у відомстві.
Крім того, консульства опрацьовують усі заявки від чоловіків, які отримали до 23 квітня 2024 року, у повному обсязі.
“Рішення лише тимчасово призупиняє приймання нових заяв на отримання консульських послуг до доопрацювання механізмів уточнення військово-облікових даних відповідно до вимог законодавства. Після вступу в дію нових механізмів, кожен чоловік призовного віку, який тимчасово перебуває за кордоном, матиме можливість уточнити свої облікові дані, зокрема дистанційно через електронний кабінет. Якщо чоловік уточнив свої дані та має правові підстави на отримання, відповідно до вимог законодавства, консульських послуг, він матиме таку можливість. Це рівні умови та ставлення держави до чоловіків в Україні та за кордоном”, – нагадали в МЗС.
Понад те, міністерство має на меті вдосконалити сам процес консульських послуг для українців і спростити доступ до нього усім громадянам. Час цих процедур також скоротять.
Консульства за кордоном не обслуговуватимуть чоловіків призовного віку: рішення пов’язане з мобілізаційним законом
Контекст: МЗС наказало керівникам усіх дипломатичних установ України тимчасово призупинити з 23 квітня вчинення консульських дій за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років.
Тож 23 квітня українське консульство у Польщі тимчасово призупинило консульські дії щодо громадян України призовного віку.
Також 24 квітня Кабінет Міністрів України заборонив пересилання паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон для громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років.
Раніше, 11 квітня парламент ухвалив закон про мобілізацію у другому читанні та у цілому. Документ передбачає нові обовʼязки військовозобовʼязаних і мотиваційні норми, зміни щодо процесів мобілізації, покарання для ухилянтів, базової військової служби, права на відстрочку тощо.
16 квітня президент України Володимир Зеленський підписав Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку” (№ 10449), який набуде чинності з 18 травня 2024 року.