Про це повідомили народні депутати України Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк.
 Законопроєкт  про мобілізацію підтримали 283 народні депутати.
Зокрема, найбільше голосів від фракції Слуга Народу – 192. Нуль голосів від Європейської Солідарності, і 2 голоси від Батьківщини.
Водночас парламентарі вилучили з документа норму, яка передбачала б демобілізацію військовослужбовців після 36 місяців служби за рішенням Ставки верхового головнокомандувача.За вилучення демобілізації з законопроєкту проголосували 227 парламентарів.

Що передбачає законопроєкт про мобілізацію

Законопроєкт № 10449 передбачає зміни щодо процесів мобілізації і демобілізації, покарання для ухилянтів, базової військової служби, права на відстрочку. Також він вводить нові обовʼязки військовозобовʼязаних, мотиваційні норми.

За власним бажанням можуть мобілізуватись люди з інвалідністю (на військову службу за контрактом), звільнені з полону та люди віком до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку чи базову військову службу.

Депутати рекомендували прибрати обовʼязкову реєстрацію в е-кабінеті військовозобов’язаного, до якого, зокрема, територіальні центри комплектування (ТЦК) могли надсилати електронні повістки. Це залишається правом, а не обовʼязком.

Водночас усі громадяни, які перебувають на військовому обліку, упродовж 60 днів мають уточнити адресу проживання, номери засобів звʼязку, адреси електронної пошти та інші військово-облікові дані. Зробити це можна через центри надання адміністративних послуг, ТЦК або онлайн в особистому кабінеті на базі реєстру військовозобовʼязаних «Оберіг».

За рекомендаціями комітету місцеві держоргани будуть зобовʼязані сприяти мобілізації.

Положення законопроєкту, які дійшли до другого читання:

 • залишається норма про право на звільнення зі служби людей з інвалідністю;
 • є можливість звільнитися зі служби після полону;
 • чоловіки, визнані обмежено придатними, зобовʼязані будуть пройти переогляд протягом 12 місяців;
 • ті, хто отримав 2 та 3 групи інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців) підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби;
 • військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки;
 • передбачається обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів;
 • також планується обмежити керування транспортними засобами військовозобов’язаним на вимогу ТЦК.

Військовозобовʼязані повинні будуть постійно носити при собі військово-обліковий документ (ВОД) та оновити свої дані в електронному кабінеті, ЦНАПі чи ТЦК.

На державну службу зможуть взяти лише тих, хто пройшов базову військову службу або військову службу (крім непридатних до військової служби). Це також стосується призначення прокурорів і відбору в поліцію.

Чоловікам, які перебувають за кордоном, пропонують оновлювати дані в ТЦК дистанційно:

 • через електронну адресу;
 • через телефонний дзвінок;
 • через електронний кабінет.

Про депортацію українців з-за кордону не йдеться.

Водночас народна депутатка Ірина Фріз розповіла, що були скасовані попередньо схвалені мотиваційні норми, а саме:

 • одноразову доплату в розмірі 70 тисяч гривень військовослужбовцям, які перебувають на «нулі»;
 • щомісячну винагороду за особливості проходження служби у розмірі 10 000 гривень;

Однак члени комітету погодили встановити на рівні закону виплату від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму за знищене (захоплене) озброєння.

Також, за її словами, у передбаченому «мотиваційному пакеті» є, зокрема, таке:

 • можливість самостійно обрати підрозділ для тих, хто підпише контракт;
 • додаткова відпустка та винагорода за знищення або захоплення озброєння чи техніки противника;
 • час перебування у відпустках для догляду за дитиною зараховується до строку вислуги у військовому званні;
 • щорічна основна відпустка надається частинами протягом календарного року й основна безперервна частина становитиме не менше ніж 15 календарних днів;
 • військовослужбовцям та їхнім дружинам/чоловікам не нараховуватимуться відсотки за користування кредитом, штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед банками та іншими організаціями, однак виключення становитимуть кредити на автомобілі та нерухомість;
 • право протягом трьох місяців з дати укладення першого контракту отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень;
 • врахування у вислугу років одного місяця служби за три місяці за перебування безпосередньо в районах бойових дій під час дії воєнного стану;
 • у разі необхідності довготривалого лікування за кордоном буде можливість пройти військово-лікарську комісію дистанційно, а відповідна довідка ВЛК буде підставою для збереження грошового та матеріального забезпечення;
 • додаткова відпустка 90 календарних днів без поділу на частини, за бажанням, після звільнення з полону зі збереженням грошового забезпечення;
 • розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця встановлюється на рівні 15 мільйонів.

Фріз додала, що «з певними запобіжниками, але не порушуючи права громадян», встановлено норми до догляду за особами з інвалідністю 1-3 груп.

Законопроєкт про мобілізацію: основні деталі

Нагадаємо, у січні Кабінет Міністрів вніс до Верховної Ради законопроєкт про мобілізацію, яким пропонується змінити порядок її проведення. Проєкт закону був ухвалений у першому читанні, після чого Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув понад 4 тисячі правок.

Тепер парламент повинен ухвалити законопроєкт у другому читанні. До нього ще можуть вноситися правки в ході голосування.

Законопроєкт під час розгляду у другому читанні не буде містити норми про демобілізацію військових після 36 місяців безперервної служби. Водночас у проєкті закону залишили норми щодо обмеження прав ухилянтів.

Також, речник Міноборони Дмитро Лазуткін заявив, що розробка проєкту закону щодо демобілізації українських військових почнеться найближчим часом.