Про це повідомила в інтерв’ю “Укрінформу” міністерка захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук.
Технологічні скиди із заводу на території Росії стали причиною саме екологічної катастрофи нашим водним артеріям. На сьогодні орієнтовні збитки довкіллю Сумщини та Чернігівщини вже становлять понад 530 млн гривень. Ці факти зафіксували правоохоронні органи.
Вона додала, що забруднення цих річок не дійшло у небезпечній концентрації до Київської області. Міністерка також наголосила, що відомство порушує на міжнародних майданчиках цю тему, щоб привернути увагу спільноти. А також посадовці працюють над комплексним планом, який міститиме реагування на подібні ситуації та алгоритм дій.
У нас дуже багато планів, найперше в контексті європейської інтеграції. Насамперед йдеться про імплементацію Водної рамкової директиви. Вже сьогодні в Україні діє басейновий принцип управління водними ресурсами, запроваджено діагностичний та операційний моніторинг вод у всіх річкових басейнах України, проведено скринінг забруднювальних речовин у найбільших річкових басейнах.
Забруднення Десни та Сейму
28 серпня у затоці річки Десна на Київщині виявили небезпечні отруйні речовини. Вони стікали по течії з російського кордону. На засіданні Київської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ухвалили рішення заборонити купатися та ловити рибу в Десні.
30 серпня перший заступник міністра захисту довкілля Олександр Краснолуцький розповів, що річку Сейм могли забруднити речовини, які потрапили з Росії. У Міндовкіллі вжили низку заходів, щоб забруднена вода не дісталася великих міст України, зокрема Києва. 16 вересня Міндовкілля повідомило, що забруднення дісталося Київщини, але в меншій концентрації.
Проте після 10 вересня фахівці почали фіксувати нові забруднення водоймищ. 23 вересня забруднення фіксували на Сумщині.
Крім того, 10 вересня експерт мережі захисту національних інтересів “АНТС” та еколог Олег Листопад в ефірі КИЇВ24 розповів, що викид забруднення у Десну відбувся з цукрового заводу у селищі Тьоткіному Курської області РФ. Пізніше цього ж дня цю версію підтвердив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
А 7 жовтня організація WWF-Україна повідомила, що забруднення річок Сейм та Десна на Чернігівщині призвело до масового мору риби, серед якої — червонокнижні осетрові. Зокрема, тоді було зафіксовано загибель стерляді — представника осетрових, який знаходиться на межі зникнення в Україні.