Рідкісноземельні метали (РЗМ) — це група з 17 хімічних елементів, включаючи титан, літій, берилій, марганець, галій, уран, цирконій, графіт, апатит, флюорит, нікель, лантаноїди, а також скандій та ітрій. Ці елементи мають унікальні магнітні, люмінесцентні та електрохімічні властивості, що робить їх незамінними в сучасних технологіях, енергетиці та оборонній промисловості. Вони є також критично важливими для виробництва електромобілів, смартфонів та іншої електроніки.

Як ідеться у звіті Всесвітнього економічного форуму за липень 2024-го, “Україна має величезний потенціал як головний світовий постачальник критично важливої сировини, необхідної для таких галузей, як оборона, високі технології, аерокосмічна та екологічна енергетика”.

Там зазначено, що Україна входить у десятку найбільших світових постачальників мінеральних ресурсів, маючи близько 20 000 родовищ, що охоплюють 116 видів мінералів, і є ключовим потенційним постачальником рідкісноземельних металів, зокрема титану, літію, берилію, марганцю, галію, урану, цирконію, графіту, апатиту, флюориту та нікелю.

“Попри війну, Україна володіє найбільшими в Європі запасами титану (7% світових запасів). Це одна з небагатьох країн, які видобувають титанові руди, важливі для аерокосмічної, медичної, автомобільної та морської промисловості”, — мовиться у звіті за липень 2024.

В Україні поклади рідкісних та рідкісноземельних металів розташовані у межах Українського щита, зокрема у Волинському, Подільському, Центральному, Криворізько-Кременчуцькому та Приазовському районах.

КИЇВ24

За оцінкою Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає до 15 трильйонів доларів. Але понад 70% загальної суми припада­ють на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.

Через російську агресію у 2014 році та подальшу окупацію частини територій України, зокрема Криму та частини Донецької і Луганської областей, країна втратила контроль над деякими родовищами корисних копалин.

До повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна була значним постачальником сталі, титану, літію, галію, залізної руди та марганцю до Європи. Однак війна порушила ці ланцюги постачання, змусивши використовувати дорожчі та повільніші альтернативи.

КИЇВ24

За даними The Washington Post від серпня 2022-го, з посиланням на дослідження канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev, Росія взяла під контроль українські території з покладами енергоресурсів, металів та мінералів, що оцінюють у принаймні в 12,4 трильйонів доларів. Російська агресія могла бути частково мотивована бажанням контролювати великі запаси критичних мінералів України, які мають стратегічне значення для виробництва передових “зелених” енергетичних технологій.

Зокрема РФ тимчасово контролює: 63% вугільних покладів, 11% покладів нафти, 20% газу, 42% металів і 33% рідкісноземельних мінералів, серед яких літій. Країна-терорист взяла під контроль 41 вугільне родовище, 27 газових, 14 пропанових, девʼять нафтових, шість залізорудних, два титанової руди, два цирконієвої руди і по одному родовищу стронцію, літію, урану і золота.

За дослідженням SecDev, орієнтовна вартість покладів корисних копалин на території України перевищує $26 трильйонів. Україна має 7% світових покладів титану, 20% графіту і близько 500 тисяч тонн літію, який стає вкрай важливим елементом на тлі росту світової потреби в батареях для електроприладів.

За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, Україна має найбільші в Європі запаси літію, титану та значні поклади інших копалин. Літій — один із ключових компонентів для виробництва різних товарів, від смартфонів до винищувачів. Складність видобутку полягає у тому, щоб зробити копалини придатними до використання — цей процес дороговартісний, потребує обладнання та кваліфікованих працівників.

Оскільки велику частку видобутку рідкісноземельних металів контролює Китай, контроль над українськими ресурсами міг би посилити позиції Росії та Китаю на світовому ринку критичних мінералів, що становить загрозу для енергетичного переходу Заходу.

Наразі Китай домінує на світовому ринку рідкісноземельних металів, необхідних для виробництва сучасної електроніки, проте запаси цих елементів також є у В’єтнамі, Бразилії, Росії, Індії, Австралії, США та Гренландії. Bloomber повідомляло, що на Китай припадає 80% імпорту рідкісноземельних металів у США, які необхідні для виробництва різних товарів, від смартфонів до винищувачів.

Рідкісноземельні метали згадувались у Плані перемоги Володимира Зеленського. Після презентації Плану перемоги Financial Times написало, що деякі його пункти закладались під потенційну перемогу Трампа на виборах, зокрема видобуток рідкісноземельних металів. Цю ідею ОПУ міг запропонувати сенатор-республіканець Ліндсі Грем. У листопаді 2024 року він на каналі Fox News виступив з анонсом ідеї укладання угоди між Україною та США щодо видобутку рідкісноземельних мінералів на території України, зазначивши важливість того, “що українці, готові укласти угоду з нами, а не з росіянами”.