Про це повідомила міністерка економіки Юлія Свириденко в інтервʼю Forbes.

Вона водночас спростувала, що в Україні нібито заброньовані 1,5 мільйона людей, як раніше писали у ЗМІ.

Міністерка пояснила, що статистика до 1,049 мільйона людей зросла через задвоєння. Адже коли у застосунку “Дія” з’явилася можливість бронювання, люди почали подавати заяви одночасно в електронному і паперовому вигляді.

За словами Свириденко, в Україні було 950 тисяч людей, які подали заявки на бронювання. Однак для прозорості потрібно зробити так, щоб таку можливість отримали лише ті підприємства та люди, які мають право на це. Тож уряд розглядає можливість змінити процедуру бронювання.

Свириденко розповіла, що є компанії, які при подачі на визнання критично важливих підприємств вказали середню зарплату по регіону, а потім перейшли на мінімальну. Такі дії вона вважає «маніпуляціями».

Це сигнал, що варто запровадити пріоритизацію критеріїв і сфокусувати військово-цивільні адміністрації та міністерства, щоб вони приділяли більшу увагу оплаті праці. І щоб ті, хто отримує бронювання, платили всю зарплату офіційно.

Призупинення бронювання від мобілізації: усі деталі

Нагадаємо, що 9 жовтня видання The Page написало про те, що Міністерство економіки та Міноборони готуються внести зміни щодо бронювання працівників від мобілізації. Їх планували розглянути на найближчому засіданні Кабміну.

Зазначається, що відповідно до нового рішення, у разі виявлення фактів необґрунтованого бронювання від мобілізації для військовозобов’язаних анулюють відстрочку від призову на військову службу.

Крім того, до 15 листопада 2024 року можуть зупинити визначати підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки, гарантування життєдіяльності населення в особливий період та для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань.

Натомість ввечері 9 жовтня перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заперечив, що економічне бронювання військовозобов’язаних призупинять. Він розповів, що в Україні проведуть аудит критично важливих підприємств до 15 листопада 2024 року.

Вже 14 жовтня у Європейський Бізнес Асоціації повідомили, що український бізнес почав скаржитися на те, що підприємства не можуть ще раз підтвердити статус критично важливих. Саме це має дозволити продовжити бронювати працівників від мобілізації.

Водночас 26 жовтня у Кабміні повідомили, що в Україні частково відновили бронювання працівників підприємств від мобілізації. Водночас аудит критично важливих підприємств, рішення щодо яких ухвалили протягом останніх чотирьох місяців, триватиме до 15 листопада 2024 року.