Про це в четвер, 13 лютого, пише Politico, аналізуючи реакцію, яку викликала телефонна розмова Трампа і Путіна.
Так, давній критик Трампа американський сенатор Адам Шифф написав у соцмережі Х, що президент США «зателефонував нашому ворогові, Росії, перш ніж зателефонувати нашому союзнику, Україні». Також сенатор зазначив, що водночас міністр оборони США Піт Гегсет виключив майбутнє України в НАТО і відновлення суверенітету України над своїми територіями. Шифф висловив упевненість, що це не що інше, як «здача інтересів України і наших власних, ще до початку переговорів».
Своєю чергою, глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кайя Каллас, відреагувавши на заяви Трампа, опублікувала заяву від імені групи країн Веймар+, до якої входять Франція, Польща, Німеччина, Іспанія, Італія та Велика Британія. У ній підкреслюється, що незалежність і територіальна цілісність України є безумовними.
«Тепер нашим пріоритетом має бути зміцнення України та надання надійних гарантій безпеки», — цитує Politico заяву.
Видання також наводить реакцію голови комітету у закордонних справах естонського парламенту Марко Міхкельсона, який застеріг: «Сьогоднішній день може увійти в історію як чорний день для Європи». Він також наголосив, що європейським лідерам пора «взяти свою долю у власні руки».
Критичну оцінку переговорній стратегії Трампа дав також колишній міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі, який засудив переговорну стратегію Трампа.
«Починати переговори з визначення того, від чого одна сторона повинна відмовитися — не сильний хід», — підкреслив Клеверлі. Він також назвав не сильним ходом створення враження, що вторгнення окупається. Режими, акцентував він, уважно стежать за таким ходом подій.
У Politico також акцентували, що Трамп відмовився говорити, чи має Київ відігравати рівну роль у мирному процесі. «Це цікаве питання», — сказав президент США. «Я думаю, що вони [Україна] повинні укласти мир. Це була нехороша війна».
Ці висловлювання також викликали критику по обидва боки Атлантики. Трампа звинуватили в тому, що він фактично виправдовує російську агресію, перекладаючи провину на Київ.
Європейські держави підтримують курс України
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск закликав до «справедливого миру».
«Нам потрібен тільки мир. Справедливий мир. Україна, Європа і США повинні працювати над цим разом. Разом», — написав він у соцмережі Х.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц і міністр закордонних справ ФРН Анналена Бербок наголосили, що будь-яке рішення щодо України має ухвалюватися за її участю:
«Мир можливий лише разом з Україною, а не без неї», — заявила Бербок.
У Франції також висловилися за збереження курсу Києва на членство в НАТО:
«Європейська безпека залежить від результату цієї війни», — зазначив міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро.
Нагадаємо, Дональд Трамп 12 лютого провів телефонну розмову з Путіним і обговорив війну Росії проти України. За словами Трампа, вони домовилися про негайний початок переговорів і взаємні візити. Трамп також запевняв, що вони разом із Путіним «хочуть зупинити мільйони смертей».