Причини цього поки що невідомі, повідомив міністр промисловості та торгівлі країни Лукаш Влчек.
“На цей час нафтопроводом “Дружба” до нас нафта не надходить”, – написав він у соцмережі “X”.
Глава Мінпромторгу зазначив, що на цей момент Чехія має достатні запаси нафти, які може використовувати у разі критичної ситуації. За його словами, нафтопереробні заводи добре підготовлені, і водночас є надійна система державних матеріальних резервів. Також Влчек готовий запропонувати уряду варіант із використанням запасів із держрезервів.
“Виходить, що ми ухвалили правильне рішення інвестувати у зміцнення пропускної спроможності трубопроводу TAL (Трансальпійського нафтопроводу – ред.), де постачання стабільне. […] НПЗ Чехії добре підготовлені до цієї ситуації, і водночас ми маємо надійну систему державних матеріальних резервів”, – заявив він.
Влчек додав, що запропонує уряду схвалити відбір нафти з державних матеріальних резервів для компанії Unipetrol. Її буде використано, якщо постачання “Дружбою” не буде відновлено.
У російській Транснєфті заявили, що постачання російською ділянкою нафтопроводу “Дружба” здійснюються у штатному режимі.
Як уже повідомлялось, 2 грудня польський трубопровідний оператор PERN повідомив, що на ділянці північного нафтопроводу “Дружба”, що проходить територією Білорусі, Польщі, Німеччини, Латвії та Литви, сталася аварія.
У PERN заявили, що розглядають усі можливі версії пошкодження трубопроводу – від технічної поломки до диверсії. Попри аварію, постачання нафти до Німеччини триває.
Чехія – одна з трьох країн Євросоюзу, яка ще імпортує російську нафту (інші дві – Угорщина і Словаччина). Вони здійснюють імпорт через південну гілку трубопроводу “Дружба”, який поки що не підпадає під європейське ембарго.
Частка російської нафти з “Дружби” у постачаннях Чехії торік становила 58%, пише видання Ceske Noviny. Інша частина нафти надходить із німецького трубопроводу IKL, який з’єднується з італійським трубопроводом TAL.
У листопаді заступник директора чеської державної трубопровідної компанії MERO Зденек Дундр оголосив про плани країни припинити споживання нафти з РФ у липні 2025 року. Передбачається, що трубопровід “Дружба” залишиться резервним каналом та буде постійно заповненим.
Днями на польській ділянці “Дружби” сталася аварія, але не на тій гілці, що забезпечує Чехію, Угорщину та Словаччину, які за дозволом Єврокомісії продовжують імпортувати російське паливо.