Другий тур між Стуббом та Гаавісто відбудеться через два тижні, 11 лютого. Щоб стати президентом, кандидат-переможець повинен набрати понад 50% голосів.
Це перші вибори у Фінляндії після вступу в НАТО, які відбуваються на тлі ескалації на кордоні з Росією. Президент у Фінляндії є очільником держави, головнокомандувачем армії та відповідає за зовнішню політику. Співпрацюючи з урядом, він представляє Фінляндію на самітах НАТО та на зустрічах з міжнародними лідерами, тому має вирішальне значення для вектора розвитку країни.
Що відомо про фаворитів
Видання Reuters пише, що Стубб і Гаавісто є прихильниками України й закликають до жорстких заходів проти Росії.
Стубб, який був прем’єр-міністром Фінляндії з 2014 по 2015 рік і провів вісім років в уряді, розповів, що вирішив повернутися із політичної відставки через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Як і Гаавісто, Стубб обіцяє зайняти жорстку позицію проти Росії.
Гаавісто є правозахисником, який працював міністром закордонних справ з 2019 року. Саме він у липні 2022 року підписав протокол щодо вступу Фінляндії до НАТО. Якщо Гаавісто виграє вибори, то стане першим відкритим геєм на посаді президента Фінляндії.
Обидва кандидати є знаними фігурами в Брюсселі та інших столицях. Стубб був членом Європарламенту до того, як працював в уряді Фінляндії, а Гаавісто разом із Нііністьо відіграв ключову роль у підготовці вступу країни до НАТО минулого року.
Кандидати представляють головні політичні партії Фінляндії: Стубб як давній законодавець від правоцентристської «Національної коаліційної партії», а Гаавісто від лівоцентристської «Партії зелених».
Нагадаємо, у неділю, 28 січня, у Фінляндії провели перші після вступу країни в Північноатлантичний альянс (НАТО) вибори президента. Громадяни країни мають 13-го очільника держави. Чинний президент Фінляндії Саулі Ніїністе завершує свою роботу на посаді глави держави після максимально можливих двох термінів поспіль.