Про це політичний економіст, філософ, професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма написав у колонці для Financial Times.
“Україна, безумовно, зазнала найбільшої поразки від перемоги Трампа. Її військова боротьба з росією ослабла ще до виборів, і Трамп може змусити Київ погодитися на умови росії, притримуючи зброю, як це робила республіканська Палата представників протягом шести місяців минулої зими”, — вважає Фукуяма.
Трамп у приватному порядку пригрозив вийти з НАТО, але навіть якщо він цього не зробить, він може серйозно послабити Альянс, не виконавши гарантії за Статтею 5.
У Європі немає альтернатив США як лідера альянсу, тому майбутня здатність НАТО протистояти росії та Китаю перебуває під великим питанням.
За Трампа, на думку Фукуями, відбудеться поступове руйнування ліберальних інститутів, як це сталося в Угорщині після повернення до влади Віктора Орбана 2010 року.
“Цей розпад уже почався, і Трамп завдав значної шкоди. Він поглибив і без того значну поляризацію в суспільстві та перетворив США із суспільства з високим рівнем довіри на суспільство з низьким рівнем довіри; він демонізував уряд та послабив віру в те, що він представляє колективні інтереси американців; він огрубив політичну риторику та дав дозвіл на відкрите висловлювання фанатизму та жінконенависництва. А масштабність перемоги республіканців — від президентського крісла до Сенату і, ймовірно, Палати представників — буде витлумачено як потужний політичний мандат, що підтверджує ці ідеї та дає змогу Трампу діяти так, як йому заманеться. Ми можемо тільки сподіватися, що решта інституційних огорож залишаться на місці, коли він вступить на посаду”, — підсумовує Фукуяма.
Інші тези
“Нове президентство Трампа не буде схожим на його перший термін. Дональд Трамп не тільки хоче згорнути неолібералізм і “лібералізм, що прокинувся”, а й становить серйозну загрозу для самого класичного лібералізму. Багато виборців просто не сприймають його риторику всерйоз, а основні республіканці стверджують, що система стримувань і противаг не дозволить йому зробити найгірше, на що він здатний. Це помилка: ми повинні дуже серйозно поставитися до озвучених ним намірів”, — пише Фукуяма.
Надмірний протекціонізм і тарифи 10-20% на всі товари, вироблені за кордоном, які хоче запровадити Трамп (і для цього йому не потрібен Конгрес), матимуть вкрай негативні наслідки для інфляції, продуктивності та зайнятості у США.
Руйнуватимуть ланцюжки поставок і відкриють можливості для високого рівня корупції і фаворитизму. А масштабні заходи у відповідь з боку інших країн призведуть до руйнівних наслідків для торгівлі.
У питанні імміграції Трамп хоче не просто закрити кордон, а депортувати понад 11 млн нелегальних іммігрантів. Це вимагатиме масштабних інвестицій у необхідну інфраструктуру, а також матиме руйнівні наслідки для цілої низки галузей, які залежать від робочої сили іммігрантів.
Крім того, це призведе до моральних проблем, оскільки батьків розлучать з їхніми дітьми. А все разом створить підґрунтя для громадянського конфлікту, оскільки більшість нелегалів живуть у “синіх” штатах.
Що стосується верховенства закону, то під час цієї кампанії Трамп був зосереджений виключно на прагненні помститися за, як він вважає, несправедливе переслідування.
Судова система була одним із найстійкіших бар’єрів під час його першого терміну. Але республіканці постійно працюють над тим, щоб наситити її лояльними Трампу людьми.
Зазначимо, колись Фукуяма пророкував кінець ери великих воєн, тепер, схоже, став песимістом.