Про це заявив заступник міністра економіки, торговельний представник України Тарас Качка в Брюсселі, пише «Європейська правда».

За його словами, Україна зацікавлена знайти конструктивне рішення в межах усього ЄС.

«Цю проблему усунемо в найближчі тижні та місяці. Буде багато новин про те, як змінюється режим ліцензування тощо. Це буде дуже активна робота. Тому поки ми шукаємо практичне рішення, наші спори в СОТ нині на паузі», – пояснив Качка.

Він акцентував, що Україна ще не почала самого процесу спору в СОТ та назвав «великим спільним досягненням» те, що з безпосередньо транзитом української продукції проблем із сусідами немає.

«У нас залишився єдиний чутливий пункт – це питання того, коли можуть бути відкриті ринки сусідніх країн для українських товарів. Це – мінімальна проблема, тому що ми туди не продаємо багато зернової продукції. Але це взагалі питання функціонування торгівлі між Україною та ЄС», – додав торгпред.

Говорячи про ситуацію з Польщею, Качка висловив сподівання, що сторони зможуть повернутися до обговорення після виборів, оскільки системних перешкод для розв’язання проблеми немає.

«Зернова криза»: деталі

19 липня стало відомо, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина підписали спільну декларацію щодо продовження заборони на ввезення зерна з України після 15 вересня.

13 вересня в ЄС заявили, що для продовження заборони експорту з України не має підстав.

14 вересня парламент Болгарії зняв заборону на імпорт українського зерна.

15 вересня Європейська комісія вирішила не продовжувати обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції після 15 вересня.

Тоді ж Польща заявила, що ігноруватиме відповідне рішення ЄС.

Крім цього, 16 вересня Уряд Словаччини вирішив, що заборона на імпорт пшениці, кукурудзи, насіння ріпаку та соняшнику з України триватиме до кінця року.

У відповідь у Кабінеті Міністрів України заявили про готовність заборонити імпорт деяких товарів із Польщі, Словаччини та Угорщини, якщо ці країни не погодяться зняти односторонньої заборони на імпорт української агропродукції.

21 вересня стало відомо, що Польща готова до пошуку компромісу щодо імпорту українського зерна.

22 вересня було анонсовано візит прем’єра Румунії до України з метою завершити переговори щодо імпорту зерна.

На цьому тлі Україна, п’ять сусідніх країн та інші держави-члени ЄС зустрінуться 28 вересня у Брюсселі для розв’язання «зернової» проблеми.

24 вересня стало відомо, що Польща підготувала транзитні коридори для українського зерна.

26 вересня український уряд ухвалив постанову про новий механізм верифікації та узгодження аграрного експорту до Болгарії, Румунії, Угорщини, Польщі та Словаччини.

Водночас 27 вересня прем’єр Польщі заявив, що країна може запровадити ембарго на інші продукти з України.

Вчора, 3 жовтня, Литва погодила коридор для транзиту українського зерна до портів країн Балтії. Слід зазначити, що перед цим ветеринарний, санітарний та фітосанітарний контроль зерна, що прямує в порт Клайпеди (Литва) перенесли з українсько-польського кордону до цього ж порту. Це має пришвидшити транзит територією Польщі.

Фото: відкриті джерела