Про це повідомив народний депутат України, секретар Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко в інтервʼю.
Костенко зазначив, що напрацьований законопроєкт вже лежить в комітеті Ради. У ньому йдеться про заборону мобілізації військовозобовʼязаних 18-25 років, які відслужили строкову службу у Збройних силах або ж закінчили військову кафедру.
У понеділок ми його розглядаємо. У цьому законопроєкті буде історія заборони призову ось цих військовозобов’язаних. І норма про те, що якщо такі люди потрапили на фронт в цей період, в них буде право на звільнення. Зараз ми розглядаємо таке питання.
Він запевнив, що 19-річних хлопців не мобілізують до Збройних сил, лише за власним бажанням.
“Я думаю, що людей 19 років немає, тому що ця історія закінчилась якраз від 2022 року. Уже такі довідки не давали, що людина обмежено придатна в воєнний час і непридатна в мирний час. Вона видавалась до 2022 року. У чому була проблема? У нас заборонений призов призовників з 18 до 25 років. Призовник — це людина, яка не служила в армії, яка не має військового квитка, яка не має військової кафедри. І вона не призивається, лише за власним бажанням”, — зазначив він.
Костенко зауважив, що відповідно до чинного законодавства, ця категорія є військовозобов’язаними, тому були призвані. Річ у тім, що згідно з новим законом статус обмежено придатного скасували, а якщо людина отримала у 20 років військовий квиток, це означає, що він придатний до служби під час воєнного стану та непридатний під час мирного. Водночас в армію на строкову службу він теж не піде.
Нардеп зауважує: при отриманні військового квитка така людина все одно стає військовозобовʼязаною.
І у нас ці категорії не мінялись. У нас були військовозобов’язані й призовники. І після того, як був прийнятий закон, нічого ж не змінилося: вони були військовозобов’язані, вони продовжували йти в Збройні сили.
Чому в Україні могли призвати військовозобовʼязаних з 18 до 25 років
Існує декілька випадків, коли можуть мобілізувати.
Чоловіки віком від 18 до 25 років вважаються призовниками, однак є випадки, коли їх можуть мобілізувати. Про це розповіли в Одеському ТЦК та СП.
Випадки, коли можуть мобілізувати чоловіків віком від 18 до 25 років:
- якщо чоловік пройшов строкову службу у мирний час;
- якщо людина закінчила вищий військовий навчальний заклад або військову кафедру та отримала певну військово-облікову спеціальність;
- якщо військово-лікарська комісія визнала його непридатним до термінової служби у мирний час, але придатним у воєнний час.
У ТЦК повідомили, що з квітня 2024 року статус “обмежено придатний” скасовано. Чоловіки з таким статусом залишаються військовозобов’язаними, навіть якщо їм менш ніж 25 років. Їх можуть викликати для перевірки військово-облікових документів та, за необхідності, відправити на повторне проходження військово-лікарської комісії.
Варто зауважити, що з 17 липня правила мобілізації та військового призову змінилися. Усе, що потрібно знати про нові правила призову, а також важливі оновлення даних — читайте в матеріалі КИЇВ24.