18 травня набрав чинності закон про мобілізацію, згідно з яким усі військовозобовʼязані чоловіки мали оновити свої дані у територіальному центрі комплектування та у застосунку “Резерв+”. Призову підлягають військовозобовʼязані чоловіки віком від 18 до 60 років, тому їм потрібно актуалізувати інформацію для військового обліку. Однак, нововведення також стосуватимуться й підлітків 16-17 років.
Все, що зміниться з 17 липня, зібрали в одному матеріалі КИЇВ24.
Як оновити дані у військовому квитку?
Для цього є три основні шляхи:
- піти до територіального центру комплектування і соціальної підтримки (ТЦК та СП)
- скористатися послугою у центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП)
- уточнити дані у мобільному застосунку “Резерв+ “.
Підстав для подовження терміну оновлення даних немає, але у випадку форс-мажорної ситуації це питання можуть переглянути, повідомили у Міноборони.
Окрім того, з 18 травня на сайті Міноборони запрацював електронний кабінет військовозобовʼязаного. У ньому військовозобов’язані повинні зареєструвати свій номер телефону, зазначити електронну пошту та місце проживання. Їм треба буде додати свої дані через ТЦК, СП та цей електронний кабінет. Його мобільний застосунок можна буде завантажити через App Store і Google Play Market.
Кому після оновлення даних потрібно йти до ТЦК?
У Міноборони пояснили, що людині, яка оновила дані в “Резерв+” потрібно йти до ТЦК у двох випадках:
- Якщо в Реєстрі військовозобовʼязаних “Оберіг” немає відмітки, що людина стоїть на обліку;
- Або коли зафіксоване порушення правил військового обліку.
Після візиту до ТЦК обидва ці питання мають бути вирішені. Оператор ТЦК обовʼязково має внести ці дані в електронний реєстр. Після оновлення документа в застосунку людина отримує електронний військово-обліковий документ, який має таку ж юридичну силу – зазначив представник фіцер Управління інформаційних технологій Міноборони Ігор Рева.
Однак якщо навіть після оновлення даних в електронному реєстрі все одно показує “дані не знайдено”, сталася або ж помилка під час внесення податкового номера, або ж утворився дубль картки. Таку проблему можна вирішити подачею заявки в застосунку “Резерв+”.
Чому виникають проблеми з обліковими документами? У Міноборони зазначають: дублювання або зникнення даних стається через те, що на початку повномасштабної війни картотеки військкоматів були евакуйовані, частина ТЦК опинилася на окупованій території, а частину паперів втратили. Друга проблема — це людський фактор, адже працівник міг механічно помилитися в імені або податковому номері особи.
Що вказує на вдале оновлення даних у “Резерв+”?
Заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко зазначила, що у застосунку Міноборони є деталь, яка вказує на успішне оновлення даних: після оновлення має з’явитися спеціальна мітка часу. Саме вона підтверджує факт оновлення даних.
Також до застосунку додали можливість виправлення даних онлайн. Таким чином громадяни можуть повідомити про помилки у ПІБ або ідентифікаційному коді.
З 16 липня буде два варіанти облікових документів
Станом на зараз існує дві форми військово-облікових документів – паперова й електронна.
- Паперовий військово-обліковий документ – це посвідчення про приписку до дільниці, військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.
- Електронна форма документа – PDF-файл з QR-кодом, який можна сформувати у застосунку “Резерв+”.
Ці документи мають однакову юридичну силу, тому достатньо буде мати з собою лише один з них.
Чи може прийти повістка у застосунок “Резерв+”? Повістки не приходитимуть у “Резерв+”, оскільки правила їх вручення не змінилися. Наразі, як зазначив омбудсмен Дмитро Лубінець, немає такої форми, як “електронна повістка”. Також повістки не приходитимуть в “Дію”. Не буде повістки й електронною поштою.
Хто має право перевіряти документи та за яких умов?
Перевіряти військово-облікові дані мають право:
- Представники ТЦК та СП.
- Поліцейські.
- Представники Держприкордонслужби.
Окрім того, варто знати, що представник ТЦК має показати військовозобовʼязаному посвідчення, форму якого Кабмін ухвалив кілька тижнів тому.
Що варто знати про перетин кордону?
Від 17 липня в Україні набудуть чинності нові правила перетину кордону під час мобілізації. Прикордонники почнуть повною мірою виконувати 17 пункт постанови Кабінету міністрів №560 від 16 травня 2024 року.
Таким чином, ДПСУ мають діяти за наступними правилами: перевіряти військово-облікові документи у громадян віком від 18 до 60 років. Цей документ можна показати в електронному форматі, тобто через застосунок “Резерв+”.
При цьому, чоловіку потрібно також предʼявити паспорт. Якщо якогось з цих документів він не матиме при собі, громадянина не випустять за кордон. Вже з ночі 17 липня у чоловіків з 18 до 60 років, які мають підстави для виїзду з України, будуть перевіряти військово-облікові документи у відповідності до змін.
Що буде з тими, хто не оновить дані до 16 липня
Якщо не оновити дані до 16 липня, військовозобовʼязаний може отримати штраф. Розмір штрафу для громадян варіюється від 17000 до 25000 гривень. Для офіційних осіб та організацій штрафи ще вище — від 34 000 до 59 500 гривень. Суму штрафу призначатимуть на розгляд посадової особи.
Проте трапляються випадки, коли громадяни навіть не знають, що до них застосували штрафні санкції.
Як військовозобов’язаному дізнатися про штраф від ТЦК:
- Особисте прибуття до ТЦК та СП.
- Перевірка Реєстру виконавчих проваджень.
- Перевірка через Опендатабот.
- Перевірка через Мінʼюст. Як це зробити, відомство пояснювало у себе на сайті.
Окрім того, обговорювалась також перевірка штрафів через застосунок “Дія”, але відповідного розпорядження Кабміну поки не ухвалювали.
Неявка за кожною новою повісткою вважається новим порушенням. Обмежень щодо кількості можливих викликів за повісткою немає. ТЦК мають право висилати щодня по одному виклику на наступну дату від попередньо зазначеної. І щоразу людина сплачуватиме штраф.
Якщо ж ігнорувати повістки та не сплачувати штрафи, людині загрожуватиме арешт майна та рахунків.
Проте, у Генштабі та Міноброни повідомили, що штрафи не будуть надходити автоматично: він може надійти протягом 3 місяців з моменту виявлення правопорушення працівниками ТЦК у системі “Оберіг” та до 1 року від дати його вчинення.
Як вручатимуть повістки чоловікам, які не оновлять дані
Після 16 липня військовозобовʼязаним громадянам надсилатимуть повістки поштою. Зокрема, це й стосується й тих чоловіків, які не оновили свої персональні дані. Про це повідомив адвокат Олег Мицик в ефірі “КИЇВ24”.
Він зауважив, що чоловіки, які не оновлять дані, після 16 липня отримають не лише повістку, але й штраф.
Тобто якщо громадянин оновив дані, він повістку отримує за місцем, яке вказано під час оновлення. Якщо він не оновив дані, то йому повістка прийде за місцем, яке є задекларованим.
З 17 липня представники ТЦК матимуть право надсилати повістки громадянам поштою. Повістка надсилатиметься за місцем реєстрації та найголовніше: вона вважатиметься врученою навіть у разі, якщо громадянин не отримав її на руки або відмовився підписувати.
Що буде, якщо не прийти до ТЦК, отримавши повістку
Після того, як військовозобовʼязаний отримав повістку, у нього є 14 днів, щоб зʼявитися до центру комплектування. Якщо після вичерпання терміну особа не зʼявилася, її оголошують у розшук. Цей статус зʼявляється в електронній системі “Оберіг”. Однак цей термін нараховується не з моменту отримання, а з моменту підписання повістки.
З 17 липня повістка, яку надіслали поштою, буде вже автоматично враховуватись врученою. Для цього Кабмін спеціальним наказом упорядкував порядок електронного друку, щоб працівник ТЦК міг поставити електронний підпис на документ та передати оператору пошти.
Повістка вважатиметься врученою, коли:
- Людина отримала її, і це підтверджує поштовий оператор.
- На пошті поставили відмітку про те, що призовник відмовився отримати документ.
- На пошті поставили відмітку, що військовозобов’язаного немає за адресою місця проживання.
Чим загрожує статус “у розшуку”
Якщо людина не оновила свої дані у ТЦК протягом 60 днів та протягом 14 днів після отримання повістки, її дані передають до поліції, яка оголошує особу в розшук. Розшуком можуть займатися поліцейські патрулі, які навістять людину за місцем реєстрації, роботи тощо.
Якщо особи там немає, ТЦК надсилає спеціальну вимогу зʼявитися до військкомату протягом 10 днів. Після цього ТЦК передає до суду позов з заявою про обмеження права на керування транспортним засобом. Окрім того, суд може накласти штраф у діапазоні, про який ми писали вище.
Якщо людина не перебуває на обліку та не оновила дані, то наслідки можуть настати після того, як у такої особи документи перевірять на вулиці, на блокпості.
Що загрожує боржникам
У разі несплати штрафу, людину заносять до реєстру боржників і надалі це може загрожувати арештом майна, однак цей момент у законі про мобілізацію не визначений до кінця. Скоріше за все, як зазначає адвокат Микола Максимов, штраф будуть у судовому порядку стягувати з заробітньої плати:
Щоб арештувати та продати авто чи єдине житло – думаю, що до такого не дійде. Якщо на рахунках людини не буде необхідних коштів, то може бути відібрано житло. Крім тих випадків, якщо це житло єдине. Єдине житло можна забрати, якщо сума боргу понад 200 тис. грн.
Чи можуть заблокувати банківські рахунки та арештувати майно? У Міноборони пояснили, що найімовірніша міра впливу на боржника — це обмеження на керування транспортним засобом. Окрім того, банківські рахунки все ж можуть заблокувати.
Щодо майна — його можуть виставити на аукціон, щоб з коштів, які надійдуть з продажу, можна було сплатити штраф. Однак це можливо лише у двох випадках:
- Якщо сума боргу перевищує 160 тисяч гривень.
- Якщо нерухоме майно не є єдиним місцем проживання боржника.
У яких випадках штраф не призначатимуть
Старший офіцер юридичної служби Житомирського обласного ТЦК та СП Дмитро Молот повідомив, що штраф не призначатимуть, якщо військовозобовʼязаний довів, що не зміг оновити дані за 60 днів. Для цього у ТЦК потрібно предʼявити відповідний документ.
Зокрема, таким документом може бути лікарняний лист, але кожен випадок, за словами Дмитра Молота, буде розглядатись окремо.
Під час вирішення питання притягнення до адміністративної відповідальності відповідний начальник територіального центру буде аналізувати сутність правопорушення, обставини його виникнення та надавати окрему оцінку для кожного факту.
Також не штрафуватимуть тих, хто зможе довести, що хотів оновити дані, але не зміг достоятися у черзі для цього.
Якщо людина всіма своїми діями хоче оновити дані, але з об’єктивних причин цього не може зробити, наприклад, через неможливість достоятися у черзі, то така обставина виключає склад адміністративного правопорушення. Проте такі обставини має підтвердити очільник ТЦК, а також людина повинна про це повідомити й надати відповідні підтверджуючі документи.
Директор Департаменту кадрової політики Міноборони Марк Андрусяк зазначив, що з 17 липня стосовно військовозобов’язаних відкриватимуть адміністративні провадження.
Водночас громадяни зможуть оскаржити такі рішення в суді, надаючи підтверджуючі документи, що дійсно вони не могли це зробити своєчасно.
Також, щоб уникнути штрафу за неоновлення даних, потрібно обовʼязково вказати коректні номер телефону та email. Цих даних, на відміну від кількості майна, власного транспорту, свідоцтва про народження дитини, у держави немає. Саме тому за неоновлення цієї інформації військовозобовʼязаний може отримати штраф після 17 липня, повідомила заступниця міністра оборони Катерина Чорногоренко.
Військовий облік за кордоном
За постановою уряду, чоловіки від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном понад три місяці, до 18 червня повинні були стати на військовий облік.
Це дозволили зробити через консульство або через ТЦК в Україні. Умова стосувалася й жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність.
Тепер чоловіки призовного віку та жінки-медики можуть скористатися консульською послугою тільки якщо мають військово-обліковий документ. Його треба подавати до установи разом з іншими документами, які потрібні для отримання послуги.
Окрім того, тепер під час виїзду військовозобов’язаних не знімають з військового обліку і вони лишаються у реєстрі військовозобов’язаних та призовників в Україні.
Чи штрафуватимуть українців за кордоном?
Українців в інших країнах, які не оновлять дані для ТЦК через додаток “Резерв+”, теж штрафуватимуть. Про це розповіла заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко в інтерв’ю.
Реалізувати санкції для українців за кордоном буде важче. На жаль, немає однозначного інструменту, яким чином це реалізувати. Тому що створюється постанова про адміністративне правопорушення, постанову має ухвалити людина, вона має сплатити штраф. Українці зберігають зв’язок із державою, а тому вони мають виконувати свої конституційні обов’язки. Так працює справедливість. Застосунок “Резерв+” доступний для використання у 176 країнах. Навіть в Антарктиді, якщо є відрядження, можна оновити.
Тобто, таким чином поки що для військовозобовʼязаних за кордоном діє обмеження консульських послуг (тобто, оновлення документів, важливі довідки чи витяги буде отримати складно).
Що зміниться для юнаків 16-17 років
Центральна виборча комісія, Державна міграційна служба і Податкова служба передаватимуть дані про чоловіків з 17 років для формування реєстру військовозобов’язаних “Оберіг”. Президент України Володимир Зеленський підписав закон №3783-IX, який вносить зміни до закону про Реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів “Оберіг” (законопроєкт 11143).
Щороку протягом січня-березня на облік беруться чоловіки, яким у рік взяття на облік виповнюється 17 років.
Чи можуть юнакам обмежити виїзд за кордон? Згідно з законодавством України, до 18 років громадяни мають право на необмежений перетин кордону. При собі потрібно мати паспорт та закордонний паспорт України, адже 16-річному юнакові не потрібні дозволи від батьків на перетин кордону.
При цьому, 16-річний юнак лише стає на облік до військкомату, а вже у 17 його дані передають до системи “Оберіг”. Таким чином, військовий облік чоловіків в Україні починається з 16 років, і якщо в 17 хлопець не має приписного та даних у системі, прикордонники можуть відмовити йому у виїзді. Тож з документів, що потрібно для виїзду за кордон в 17 років, обов’язково потрібно мати закордонний паспорт та приписне посвідчення.
Що робити, якщо прикордонники відмовили у перетині кордону? Якщо прикордонники безпідставно відмовили у виїзді, то це рішення можна оскаржити. Для цього потрібно подати скаргу до начальника органу охорону державного кордону, назва та адреса якого зазначені у рішенні. Також можна звернутися на гарячу лінію прикордонної служби 1598.