Про це розповіла в етері КИЇВ24 заступниця голови Військово-безпекової профспілки України Галина Кавун.

Людина має право загалом змінити військову частину. Зараз новий закон це дозволяє, але він це дозволяє виключно через СЗЧ (самовільне залишення частини). Людина не може напряму зараз сказати: “Я хочу служити в іншому підрозділі”.

Галина Кавун пояснює, що причиною зміни підрозділу можуть бути проблеми з командуванням або ж людина не сходиться з колективом. За словами Кавун, людина має повне право на зміну військової частини. Однак комплексного розв’язання цих проблем законопроєкт не пропонує.

Частково ніби врахували, що людина має право піти в іншу військову частину. Незрозуміло наразі, як це бачить Генштаб та Міноборони. Незрозуміло, який покроковий механізм. Як людині, не беручи дозвіл з попередньої частини, перейти в іншу частину. Адже тут можуть бути конфліктні ситуації й людину можуть не відпускати.

Нагадаємо, що військового, який самовільно залишив місце служби, можуть звільнити від кримінальної відповідальності, якщо він вчинив це вперше і сам повернувся до лав ЗСУ. Такі норми містяться у законі № 11322, що був ухвалений Верховною Радою наприкінці серпня.

Це стосується як підозрюваних за статтею 407 Кримінального кодексу — “Самовільне залишення частини”, так і за статтею 408 — “Дезертирство”.

Зокрема військовослужбовець може добровільно звернутися до слідчого чи прокурора з наміром повернутися до військової частини для продовження служби. Його намір має бути схвалений командиром. За цей пункт новий закон вже критикують, адже чимало випадків СЗЧ відбувається саме з причин конфліктів з командирами.

Гучний випадок СЗЧ

Варто додати, що 22 вересня військовослужбовець 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергій Гнезділов оголосив, що самовільно залишив частину (здійснив СЗЧ). Так він прагне привернути увагу до відсутності демобілізації.

Попри сподівання Гнезділова на підтримку колег, все ж деякі військові називають його дезертиром. Сержант 5-ї окремої штурмової Київської бригади Юрій Сиротюк заявив в етері КИЇВ24, що вважає дезертирство найважчим злочином під час війни.

24 вересня у 56-й ОМПБр заявили, що військовий “вчинив дії, які містять ознаки кримінального правопорушення”. Йдеться про самовільне залишення військової частини або місця служби. На тлі цих подій, за даними пресслужби, призначили службове розслідування.