Про це йшлось в ефірі КИЇВ24.

У 20-му столітті Україна не раз переживала голод. Спочатку в 21-22-му, потім у 32-33-му та 46-47-му роках. 25 листопада вшановують пам’ять жертв усіх трьох голодоморів, які пережили українці. Голод 32-33 років вважають наймасштабнішим, і навіть визнаний геноцидом українського народу у 28 країнах світу.

Сталін влаштував геноцид у 32-33-му – після того як Радянський Союз оголосив курс на колективізацію, який фактично позбавив селянина можливості прохарчувати себе й родину. Насадження такої системи викликало природний опір українського народу. Історики зафіксували близько 4-х тисяч масових виступів селян на початку 30-х років проти колективізації, грабунків та терору. Утім таке невдоволення Кремль швидко придушив. Тодішній керівник Компартії України Станіслава Косіор нібито через те, що селяни не працюють, наказав зібрати весь урожай до останньої зернини.

Сам Сталін вважав селянство основою національного руху. Тому в 1932-му для України встановив нереальний до виконання план хлібозаготівель – 356 мільйонів пудів хліба. А згодом і взагалі наказав вилучати у селян усі харчі. Голодомор охопив адміністративні райони з населенням понад 40 мільйонів людей. Навесні 1933 року смертність в Україні набула катастрофічних масштабів. Тоді в муках помирало 28 тисяч осіб щодоби, – 1168 – щогодини, – 20 людей – щохвилини.

Проте точної кількості вбитих і замордованих голодом людей не знає ніхто. Історики обґрунтовано називають кількість жертв від 3 до 7 мільйонів. А ось у Центрі демографічних та соціально-економічних досліджень українців у США мають дані про понад 4 мільйони смей і ще пів мільйона ненароджених людей. Із них понад 80% померли впродовж перших 6–7 місяців 1933-го року.

Минуло 90 років. Росія досі продовжує геноцид українського народу. Стирає в попіл міста й села, вбиває мирних людей, депортує дітей. А їжу кремлівський диктатор перетворив на зброю. Вихід із зернової угоди, постійні атаки портової інфраструктури, руйнування Каховської дамби – це все навмисне знищення сотень тонн продовольства для України та світу. І те, що Путін наслідує політику Сталіна відзначили посадовці, історики та науковці з різних куточків світу.

Президент путін намагається продемонструвати свій контроль над Україною, і тому оголошує лідерам країн Африки та Азії, що тепер він є господарем продовольства. Що він тепер має владу над голодом. Що він буде вирішувати, кому жити, а кому помирати. Як і Сталін, путін використовував продовольство як зброю війни. Як і Сталін, путін наслав голод і смерть на Україну. І давайте прояснимо: Росія веде війну не тільки проти населення України та її продовольчого забезпечення. Вона також веде війну проти вразливих людей у всьому світі, які залежать від експорту продовольства з України“, – розяснює Тімоті Снайдер, професор Єльського університету.

Загалом нині Голодомор визнали геноцидом українського народу парламенти 28 країн світу. Низка із них лише з початку повномасштабного російського вторгнення, зокрема Німеччина, Франція, Велика Британія, Словаччина, Чехія, Італія, Хорватія та Люксембург. Відповідну резолюцію ухвалив Європейський парламент та ПАРЄ. А це важливий крок до відновлення історичної справедливості, вшанування пам’яті мільйонів жертв та застереження майбутнім поколінням від злочину геноциду.

Богдан Олійник