Про це йшлось у сюжеті телеканалу «Київ».

«У нас є крісла-мішки, ми зробили дитячий майданчик, принесли батут, столик, якусь канцелярію, стільці для дорослих, вай-фай провели. Ванна кімната – це наше останнє таке здобуття», – розповідає Юлія Рябко-Гузенко, мешканка одного зі столичних ЖК.

Коштувало обладнати укриття у великій багатоповерхівці немало. Це десятки тисяч гривень. І частину цих коштів у місцевому ОСББ узяли зі… СМІТТЯ.

У дворі будинку мешканці ще 2 роки тому встановили сортувальні баки для відходів. Відтоді щомісяця ОСББ отримує гроші за здачу вторинної сировини на переробку.

Юлія згадує: «Коли з’явилося ОСББ після ЖЕКу, вирішили, що потрібно не тільки витрачати гроші, а і заробляти. Тому вирішили почати зі сортування сміття».

Так само й інші мешканці будинку розповідають – стараються сортувати. Робити це їм навіть нагадують об’яви на ліфтах, а результати сортування бачать на самій прибудинковій території, яку обладнують за кошти з переробки. Зокрема, як розповіла Юлія Рябко-Гузенко, на сортуванні сміття ОСББ щомісяця отримує в середньому до 3 тисяч грн.

Після року успішного сортування відходів, мешканці будинку вирішили подати заявку на участь у марафоні Всеукраїнського молодіжного руху Let’s do it Ukraine. З різних куточків країни в ньому взяли участь понад 6,5 тисяч українців, які відсортували майже 15 тисяч кг вторинної сировини.

«Сортування і переробка вторинної сировини, вона дасть змогу зменшити об’єми сміттєзвалищ наших», – розповіла лідерка Всеукраїнського молодіжного руху  Let’s do it Ukraine Юлія Мархель: «Найголовніша мета це створити платформу recyclingpoints.org для того, щоб всі українці могли користуватися нею. Для того, щоб максимально знайти всі пункти прийому вторинної сировини, куди можна здати всю сировину та намітити ці пункти на одній мапі».

Національною мапою пунктів прийому вторинної сировини може скористатися кожен. Зокрема, можна самотужки знайти новий пункт прийому та відмітити його на мапі. Це дасть змогу іншим мати більший вибір – куди ж віднести своє відсортоване сміття та ще й заробити на цьому.

«В цілому, якщо одна родина, то можна 5000 гривень кешбеку заробити на рік. Це плюс-мінус. Тобто якщо ми повністю відповідально відносимося, плануємо, є стратегія, це неважко. Сортування – це виключно звичка», – зазначає Юлія Мархель.

Крім того, у столиці встановлено 4000 спеціальних різнокольорових баків, кожен з яких підписаний, для якої сировини він призначений. Однак, аби машини підрядників, які займаються переробкою, змогли забрати відсортоване сміття, у самих баках має бути порядок.

«По протоколу, якщо машина, і у нього 40 контейнерів стоїть на певному райончику, він приїжджає і в баку бачить не те сміття, то він має їхати далі. Тому що: А – він не встигне забрати все, Б – в нього немає доступу на сміттєзвалище, у нього немає людей, які це будуть досортовувати. Тобто у нього немає протокольних ресурсів, щоб це зробити. Він може забрати виключно те, що написане на його контейнері. І, звичайно, якщо він не забрав своє сміття, то після цього їде вже машина наших комунальників і вони забирають все», – пояснила Юлія Мархель.

Тому, чи доїде ваш непотріб на переробку – залежить тільки від вас.