Про диво-хліб, який випікають у Києві, йшлося у сюжеті КИЇВ24.
У невеличкому підвальному приміщенні на околицях Києва цілодобово кипить робота. Спільними зусиллями київських і миколаївських майстрів щодня випікають близько 2000 буханок, які розвозять по всій лінії фронту. Зараз всі процеси налагоджені, пекарня працює цілодобово, але ще два роки тому все було інакше. 27 лютого 2022 року виробництво було призупинено, персонал поїхав зі столиці, але раптом знайшлися волонтери. Вони були готові випікати хліб, аби допомогти киянам під час війни.
“Ми по камерам навчали цих волонтерів, як випікати хліб. Потім я повернулася і повернулись деякі з наших працівників. Вже у травні хліб “Волонтерський” ми замінили саме назвою “Перемога”, – розповіла власниця пекарні Любов Дубова.
Цей напис став головною особливістю хліба. Його наносять за допомогою спеціального трафарета вручну перед самим випіканням.
Особливості приготування хліба “Перемога”. Інгредієнти тут доволі класичні: борошно, олія, цукор, сіль та дріжджі. Та до всього цього, як каже шеф-пекар Ірина Борисенко, додається ще любов.
“Тістові заготовки формуємо в хлібчики, викладаємо в формочки і хлібчик там підходить 20 -30 хвилин. Після цього ми посипаємо його через трафарет і садимо в піч. Це наш особливий рецепт. Хлібчик дуже смачний. Ми дуже любимо свою роботу”, – каже вона.
Ірина працює в пекарні ще з 2021 року, втім чимало людей тут волонтери, зокрема і волонтер Олександр Бернадський. Він випікає хліб з березня 2022 року. Спершу хотів піти до лав ЗСУ, але його не взяли. Так він опинився тут.
“Я мав великі сумніви, що приїду і буду десь тут борошно носити, подавати, чи ще якусь другорядну роботу робити. Десь на 5 добу випікання хліба мене поставили старшим зміни, було складно, думав, що не вивезу, але все добре: опанував і працюю досі”, – розповів він.
Буханці хліба «Перемога» щодня передають до церков, лікарень, пологових будинків, військових частин і волонтерських центрів, які безкоштовно роздають його жителям прифронтових регіонів. Перші пів року хлібом забезпечували деокуповану Київщину та Чернігівщину. Коли мости ще були зруйновані, торбинки з хлібом переправляли на інший берег за допомогою мотузки. Згодом буханці почали відправляти і на Донеччину — зокрема до міста-фортеці Бахмут.
Саме у Бахмуті військослужбовець Костятнин Кравчук у грудні 2022 року знайшов одну з хлібин, випечених у Києві. Вона лежала у напівзруйнованому від ракетного обстрілу будиночку. На допис у соцмережах натрапила Любов і написала, що цей хліб зробили в її пекарні. Тоді Костянтин вирішив повернути буханець до Києва.
“Він дуже трепетно його привіз через три місяці. Такий зацвівший вже був. Він сказав, що він в них був як талісман. Він повернув його нам”, – розповіла власниця пекарні.
Символічну хлібину законсервували, щоб в майбутньому зробити музейним експонатом. Не всі буханці мають таку надзвичайну історію, але кожен подарував українцям надію на перемогу — каже пані Любов.
“Деякі люди по 40 днів не їли хліба, люди зі сльозами ставали на коліна і цілували шматочок хліба. Без сліз не можна було дивитися на скільки люди потребували хліба. Тому це на с надихає продовжувати шукати кошти і продовжувати цю справу”, – додала вона.
Оскільки увесь хліб роздають безкоштовно, пекарня постійно збирає донати на придбання продуктів. Для випікання лише 4000 хлібин слід мати тону борошна і 80 літрів олії — а це лише 15% того обсягу, який роблять щотижня. Тому якщо бажаєте підтримати столичну пекарню — скидайте донати на реквізити, що вказані на їх фейсбук-сторінці. Тоді ще більше людей у прифронтових регіонах України зможуть відчути смак перемоги.
Святослав Тромса