Російський ворог продовжує гатити по енергетичних об’єктах України. За понад місяць віялових відключень, які спричинені виходом з ладу частини електропідстанцій, більшість українців зіткнулись з проблемою коротких замикань. Про це говорять і працівники державної служби надзвичайних ситуацій.

«Під час перенавантаження або, на жаль, тому що це факт, коли вмикається і вимикається світло і йде перепад напруги стається коротке замкнення і виникають пожежі», – каже спікерка ГУ ДСНС у місті Київ Світлана Водолага.

Рятувальники кажуть, що обережність має бути для українців супутником цієї зими. Адже з початку року в Україні стались понад 70 тисяч пожеж, більшість з них – наслідок російських обстрілів, однак близько 40 відсотків загорянь – необережне поводження з вогнем. Тож у ДСНС просять громадян дотримуватись простих правил.

«Ми закликаємо наших громадян бути уважними, якщо полишають домівки обов’язково вимикати усі електроприлади. Якщо навіть ви вдома і у вас вимкнули світло, особливо, якщо це стосується обігрівальних приладів, електроприладів, електроплит в обов’язковому порядку все ж таки їх вимикати», – розповідає основні правила безпеки Світлана.

Та людей цікавить і те, як вберегти свої прилади від перегорання, а сімейний бюджет від зайвих витрат. Відповідь на це питання дають експерти у сфері енергетики, які радять встановити в помешканнях стабілізатор напруги. Такі пристрої були популярні і до початку повномасштабної війни. Але в нинішній ситуації ще більше актуалізувались, адже вони не лише можуть запобігти пожежам, а й зберегти електроприлади цілими.

«Стабілізатор – це такий пристрій, він ставиться до техніки на вашу мережу для того, щоб напруга у вас буде сильно низька або вона стрибає вверх він робить корегування. Візьмемо ситуація зараз, є віялові відключення стабілізатор відпрацьовує, він відпрацював, відрегулював напругу і далі ваше обладнання нормально працює. Він якраз запобігає чому? Згоранню, щоб техніка не вийшла з ладу, або це холодильник, або ноутбук, або телевізор», – каже експерт з енергоефективності Олексій Пархоменко.

Якщо придбати потужний стабілізатор, то його можна приєднати одразу до лічильника. Для цього знадобиться допомога майстра. Менш потужні прилади приєднуються окремо до тих чи інших пристроїв, продовжує енергетичний експерт Владислав Антипов.

«Краще встановлювати дійсно на лічильник, але для цього потрібні певні навички з електромонтажних робіт, тому, якщо немає можливості викликати електрика або самостійно встановити на лічильник стабілізатор, то можливо поставити на найбільш коштовні прилади», – акцентує Владислав Антипов.

Ціни на стабілізатори напруги з початком повномасштабної війни почали «кусатись». У спеціалізованих магазинах малопотужні прилади можна купити від 500-та гривень, більш потужні – за кілька тисяч гривень. Попри стрибок цін попит на них великий і це вже спричиняє дефіцит.

«На жаль, через підвищення курсу, складності імпорту навіть маленькі стабілізатори, які завжди коштували від 400-та до 500-та гривень зараз вже перевищують ціну тисяча і вище, це потужністю до 500 Вт», – говорить Олексій Пархоменко.

Тож дослухайтесь до порад рятувальників, не додавайте їм роботи та будьте енергоефективними.

Анастасія Ісаєва

Фото: Фейсбук