Про це йшлось в ефірі КИЇВ24.
Будинок у вигляді старовинного замку стоїть на складному рельєфі колишньої літописної гори Уздихальниці нижче від Андріївської церкви – за адресою Андріївський узвіз, 15. На даху будівлі 1904 року у стилі англійської готики тому почали зводити надбудову. На це звернув увагу міський депутат Дмитро Білоцерковець, який пообіцяв розібратися у ситуації.
На інцидент також відреагували у департаменті охорони культурної спадщини КМДА. Там повідомили, що об’єкт ретельно оглянули і зафіксували, що на ділянці між 15 та 17 будинками проводяться, цитуємо, “містобудівні перетворення по будівництву нового обʼєкту”.
Замовник цих робіт дозвіл від міста не отримував. Документація на виконання робіт до департаменту на погодження не надходила. Як виявилося, контрольної картки благоустрою, наявність якої є обовʼязковою — так само немає.
Окрім цього, інформація щодо погодження від Мінкульту також відсутня. Телеканал “Київ” звернулися до міністерства, аби отримати інформацію по об’єкту. На момент виходу сюжету відповіді не надійшло.
Відомо, що замовником робіт є Дочірнє підприємство з іноземними інвестиціями «Транзнешнл Рісорз, Л.Л.С. «УЗВІЗ». В кінці 90-х років замок придбав американський підприємець українського походження Юрій Чопівський.
Менеджерка з будівництва компанії Марія Крилова заявила, що замовники мають усі необхідні документи для проведення робіт. Представниця компанії запевняє, що там не ведуть ремонтні роботи по фасаду на Андріївському узвозі. Будівлю потрібно негайно відновлювати, про що свідчить її технічний стан. Компанія отримала експертний висновок щодо цієї реконструкції. А огорожу, яка встановлена у межах червоних ліній — не порушують.
“Будівля Замку Річарда куплена у міста. В нас є договори оренди земельних ділянок. У нас є проєкти, і в тому числі, із реконструкцією оцієї надбудови, про яку “влилася” інформація в інтернет, і по всім каналам. У нас є рішення “культурної спадщини”, як Міністерства культури, так і управління Департаменту культурної спадщини, який знаходиться у Подільському районі. У нас є всі дозвільні документи. Що потрібно зробити по цій надбудові. Перше: першочергові протиаварійні заходи, демонтаж аварійних конструкцій, карнизів та парапетів стін. Демонтаж залізобетонного покриття по металевих балках. Розбирання кладки стін до рівня підлоги машинного відділення, і так далі. Тобто, потрібно [звести] цю будівлю, надбудову невелику. Вона займає невелику територію. Її зняти і відновити“, – запевняє представниця забудовника Марія Крилова.
Водночас, у відділенні поліції Подільського району телеканалу “Київ” повідомили, що розпочато кримінальне провадження за ст. 356 Кримінального кодексу України – самоправство. Активісти заявили, що продовжують писати запити у всі відповідні струкутри, та обіцяють інформувати у мережах про перебіг подій.
Будівля є пам’яткою архітектури та містобудування національного значення та пам’яткою історії місцевого значення.
Після розголосу, Департамент територіального контролю міста Києва демонтував незаконний паркан на пам`ятці архітектури — Замку Річарда, що на Андріївському Узвозі, 15. Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook пам’яткоохоронець та юрист Центру розвитку міст Дмитро Перов. Також він нагадав, що відповідно до статті 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини» надбудовувати або іншим чином змінювати памʼятки заборонено.
ДОВІДКА. «Замок Річарда — левове серце» — опоетизована назва будинку № 15 на Андріївському узвозі, що з’явилася завдяки відомому письменнику та киянину Віктору Некрасову. Монументальні фасади споруди в стилі англійської готики оздоблені архітектурними елементами фортечно-замкових споруд — різнотипними баштами, шпилями, зубчастими завершеннями стін. З лівого боку будинку підноситься висока башта з фортечними рисами, яка формує архітектурне обличчя вулиці. Є визначною пам’яткою забудови нашого міста початку XX століття. Будинок був зведений як прибутковий на замовлення київського підрядника Дмитра Орлова. Ім’я архітектора будівлі є невідомим, однак за свідченням багатьох дослідників та краєзнавців вона збудована за переробленим проєктом Роберта Марфельда з журналу «Зодчий» та призначалася для службовців Міністерства внутрішніх справ у Петербурзі. На думку дослідників, у такий спосіб Дмитро Орлов прагнув заощадити на будівництві, або ж йому просто припав до душі чужий опублікований у журналі архітектурний проєкт.
Спорудженням будівлі керував відомий київський архітектор (технік-будівельник) Андрій Фердинанд Краусс, що звів у нашому місті сотні житлових будівель. Доля першого власника будинку стала трагічною: у 1911 році його було знайдено вбитим, а навколо самого замку почали з’являтися містичні легенди. Зі встановленням радянської влади будинок націоналізували, і його комфортабельні апартаменти перебудували в багатонаселені комуналки. Після розселення будинок тривалий час був занедбаний, згодом опинився у приватній власності заможного американського бізнесмена українського походження Юрія Чопівського, який заплатив за нього мільйон доларів у 2001 році. Реставрація будівлі почалася лише у середині 2010-х. За словами власника, він витратив понад 13 років на оформлення дозвільної документації. У паспорті об’єкта зазначено, що Міністерство культури видало дозвіл на «реставрацію з пристосуванням» у 2015 році. Після завершення робіт у пам’ятці може з’явитися готель чи житлові помешкання.
Єлизавета Калітвенцева