Про це повідомляє Euractiv.

Більшість політичних груп Європейського парламенту вже узгодили текст резолюції.

Її двома ключовими пунктами є заклик до Ради ЄС розпочати процес позбавлення Угорщини права голосу згідно зі статтею 7.2 Договору про ЄС і початок парламентського розслідування щодо законності рішення Єврокомісії розморозити 10 мільярдів євро коштів для Угорщини у грудні 2023 року – аж до позову в Суд ЄС.

Ми також посилаємо Єврокомісії сильний меседж: якщо вони просто розподілять мільярди євро, щоб уникнути вето Угорщини, їм це не зійде з рук, — сказав один із провідних учасників переговорів щодо резолюції, євродепутат Даніель Фройнд.

Більшість законодавців ЄС заявляли, що рішення Єврокомісії виділити кошти не ґрунтувалося на об’єктивних покращеннях судової системи Угорщини та верховенства права, як стверджує виконавча влада ЄС. Вважалось, що це була поступка Будапешта з боку Брюсселя перед самітом ЄС, на якому ухвалили історичне рішення про початок переговорів про вступ з Україною та Молдовою.

За даними Euractiv, фінальний проєкт резолюції може також містити положення про оголошення вотуму недовіри президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн у разі, якщо виконавчий орган ЄС розморозить подальші кошти для Угорщини.

Нагадаємо, що наприкінці 2023 року Європейська комісія розблокувала 10 мільярдів євро коштів ЄС для Угорщини, напередодні саміту ЄС, на якому Віктор Орбан пообіцяв заблокувати фінансову та політичну підтримку України.

Чому ЄС заморозив гроші для Угорщини

Слід зазначити, що за останній рік уряд Угорщини вжив кілька заходів, щоб розрядити невдоволення Брюсселя щодо судової реформи, і тепер йому залишилося лише внести поправки до останнього закону, щоб виконати це завдання.

Будапешт повинен гарантувати угорським суддям безперешкодний доступ до Суду Європейського Союзу.

Позитивне рішення ЄК означатиме, що Угорщина може отримати майже половину з 22 мільярдів євро з Фонду згуртування, які ЄС наразі утримує. Однак, виплати можуть бути зупинені у будь-який момент, якщо буде виявлено, що Угорщина порушує стандарти ЄС.

Зазначається, що цей крок Єврокомісії стане великою перемогою для угорського автократа Віктора Орбана, який блокує ухвалення рішень ЄС.